List of participants


 

1. Programme Committee

Belova Elena
ICSER Leontief Centre
Secretary General
Demidov Pavel
Accounts Chamber of the Russian Federation
Director of Press and Information Department
Didenko Aleksei
State Duma of the Federal Assembly of the Russian Federation
Deputy of the State Duma - Chairman of the Committee for Federal Management and Local Self-Government
Zhikharevich Boris
ICSER Leontief Centre
Director of Resource Centre on Strategic Planning
Zaitsev Dmitry
Accounts Chamber of Russian Federation
Аuditor, Forum Programme Committee Deputy Co-Chair
Ignatyeva Alexandra
Union of Russian Cities
General Director
Karelina Irina
ICSER Leontief Centre
Director-General
Kudrin Aleksei
Accounts Chamber of the Russian Federation
Chairman, Forum Programme Committee Co-Chair
Oreshkin Maxim
Ministry of Economic Development of the Russian Federation
Minister, Forum Programme Committee Co-Chair
Trunova Natalia
Foundation "Center for Strategic Research"
Vice President, Head of Spatial Development Division

2. Federal Level of the Government of Russian Federation

Abramyan Mery
Ministry of Economic Development of the Russian Federation
Head of the Division
Armand Yuri
Accounts Chamber of the Russian Federation
Press secretary
Babichev Igor
State Duma of the Federal Assembly of the Russian Federation
Chief of staff of Committee for Federal Management and Local Self-Government
Bariev Marat
State Duma of the Federal Assembly of the Russian Federation
Deputy
Bakhvalov Vitaliy
Department of the Federal Treasury in St. Petersburg
Deputy Head
Bashkin Alexandr
the Council of the Federal Assembly of the Russian Federation
Deputy Chairman of the Federation Council Committee on constitutional legislation and state building
Begtin Ivan
Accounting Chamber of Russian Federation
Member of experts-consultation council
Begchin Nikolay
Ministry of Finance of the Russian Federation
Head of the Department of program budgeting and efficiency of the budgetary expenditure
Bitkova Raifa
Ministry of Science and Higher Education of the Russian Federation
Press Secretary of the Minister
Bronitskiy Timur
Ministry of science and higher education of the Russian Federation
Director
Bulekov Oleg
Ministry of Economic Development of the Russian Federation
Deputy Director of the Department
Vedernikova Anna
Ministry of Economic Development of the Russian Federation
Head of division, Department for Macroeconomic Analysis and Forecasting
Vovchenko Vsevolod
Ministry of Economic Development of the Russian Federation
Head of division
Gainulin Denis
Accounts Chamber of Russian Federation
Depute Director, Strategic Audit Department
Demidov Alexander
Federal Treasury
Deputy Head
Drachev Vladimir
State Duma of the Federal Assembly of the Russian Federation
Deputy
Elin Aleksey
Ministry of Economic Development of the Russian Federation
Director of the department
Zadumkin Konstantin
State Duma of the Russian Federation
Assistant to the Deputy
Zaikina Natalia
Ministry of science and higher education of the Russian Federation
Press office Ministry of scince and higer education of the Russian Federation
Ivanov Aleksey
Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation
Head of Division for Regional Cooperation, Second European Department
Ignatova Natalia
Federal State Statistics Service
Deputy Director of Department of Foreign Statistics and International Statistical Projects
Isaev Eli
Federal Treasury of the Russian Federation
Deputy Head
Kapyrin Igor
Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation
Deputy Director, Department of European Cooperation
Kotyukov Mikhail
Ministry of Science and Higher Education of the Russian Federation
Minister
Kravchenko Elena
Ministry of Education of the Russian Federation
Head of Division
Malkov Alexander
The Russian Government
Deputy Director of the Department of project managment
Malcev Andrey
Federal Treasury
Head of department
Mamedov Eshgin
Ministry of Science and Higher Education of the Russian Federation
Consultant of Protocol Department
Makhmutov Timur
Accounts Chamber of the Russian Federation
Department director
Merkushina Svetlana
Accounts Chamber of the Russian Federation
Director of the Social Development and Science Audit Department
Moroz Ivan
Department of the Federal Treasury in St. Petersburg
Head
Osipovskiy Dmitriy
The Ministry of Transport of the Russian Federation
Head of traffic management Department
Pavlikova Valeriya
Accounts Chamber of the Russian Federation
Chief Expert
Pavlov Aleksey
State Duma Of The Federal Assembly Of The Russian Federation
Deputy chief of staff of the state Duma Committee on Federal structure and local self-government
Parkhimovich Olga
Accounts Chamber of the Russian Federation
expert
Pivnenko Valentina
State Duma Russian Federation
Deputy the State Duma
Sapko Igor
State Duma of the Federal Assembly of the Russian Federation
Deputy of the State Duma - First Deputy Chairman of the Committee for Federal Management and Local Self-Government
Sakharov Alexander
Ministry of economic development of the Russian Federation
Head of Protocol of Minister
Serdyuk Ekaterina
Ministry of economic development of the Russian Federation
Specialist of Protocol of Minister
Sidorov Aleksandr
Rossotrudnichestvo
Head of Section (Section for interaction with subjects of Russian Federation and municipal international cooperation)
Smirnova Оlga
Office of the Security Council of the Russian Federation
Office of the Security Council of the Russian Federation
Tarasova Elena
The Federal Treasury
Head of Department
Turlanov Daniil
Ministry of economic development of the Russian Federation
Deputy Head of Division
Tyupyshev Denis
Ministry of Economic Development of the Russian Federation
Deputy Head of the Department of Macroeconomic Analysis and Forecasting
Fedotkina Kristina
Ministry of Economic Development of the Russian Federation
Chief Specialist
Khushparov Rustam
Federal Treasury of the Russian Federation
Deputy Head of Department
Tsvetov Anton
Ministry of Economic Development of the Russian Federation
Deputy Director, Department of Multilateral Economic Cooperation and Special Projects

Federation Council of the Federal Assembly of the RF
Expert
Shadrin Artem
The Ministry of Economic Development of the Russian Federation
Director of the Department of Strategic Development and Innovations
Shilkov Danil
The Accounts Chamber of the Russian Federation
Auditor the Accounts Chamber of the Russian Federation
Shipilov Mikhail
Ministry of Economic Development of the Russian Federation
Division head of the Department for Macroeconomic Analysis and Forecasting

3. Central Federal District of the Russian Federation

Alashkevich Mikhail
VEB.RF
Senior Vice-President Government Agent Office
Andriyanova Iya
AO Raiffeisenbank
PR-manager
Astankova Zoya
Belgorod region Economic Development Department
Strategic Planning and Competition policy division Head
Bazhanov Ivan
Research and Production Association "Krista"
Head of regional projects RPA Krista
Balobanov Alexander
The Russian Presidential Academy of National Economy and Public Administration
Head of the Department
Barkova Maria
RPA Krista
Deputy General Director for analytical systems
Bachurina Irina
VORONEZH CITY DISTRICT ADMINISTRATION
Deputy Head of the Strategic Planning and Development Programs
Belyaeva Olga
The Russian Presidential Academy of National Economy and Public Administration under the President of the Russian Federation
Associate Professor of the Department of regional management of the faculty of international regional studies and regional management
Belyayevskaya-Plotnik Lyubov
Russian Foreign Trade Academy of the Ministry of Economic Development of Russia
Senior Researcher
Berdieva Zalina
Ministry for the development of the Pussian Far East
Head of the office of attracting budget financing and public investment of Department of Human Capital Development and Territorial Development (Social Department)
Bilev Oleg
The Russian Presidential Academy of National Economy and Public Administration (RANEPA)
Head of Project management center
Bocharova Lina
Russian Foreign Trade Academy of the Ministry of Economic Development of Russia
Researcher
Bochkareva Tatyana
NGO "Urbex-Development"
Сhairman of the Board
Bredikhin Leonid
Audit Chamber of Kaluga Region
Chairman
Vasilyev Dmitriy
CROC
First Deputy General Director
Vasilkov Alexey
Joint-Stock company “Scientific and Research Institute of Motor Transport”
Director General
Vinogradov Nikolay
AO Raiffeisenbank
Customer service manager
Volkov Maksim
JSC «Pikalevskaya Soda»
General Director
Gavrilin Andrei
Tver city administration
Deputy Head
Garin Dmitriy
Limited Liability Company "Budget and Financial Technologies"
Director of Integrated Solutions Development Department
Golovanova Anna
Economy Department of the Lipetsk Region Administration
Head of Department for Strategic Planning, Forecasting and Economic Management
Golubchenko Igor
The Russian Presidential Academy of National Economy and Public Administration
Assistent Professor
Gorbatovskaya Natalia
AO Raiffeisenbank
Customer service manager
Gracheva Irina
Graduate School of Public Administration RANEPA
Director of Project management center of GSPM Institute
Gritsun Ivan
Union of Russian Cities
Deputy General Director
Gulordava Karolina
Center for strategic research
Expert "Spatial development"
Dolgikh Elena
SGM Agency
General Director
Donskih Svetlana
Economic Development Department of Voronezh Region
Head of the Division for Federal Target and Regional Programs
Donchenko Vadim
Joint-Stock company “Scientific and Research Institute of Motor Transport”
Research Supervisor. Deputy Chairman of THE PEP Bureau
Evsin Alexander
Center for Traffic Management of the Government of Moscow
Deputy Head - head of command and Controle Room
Erlykov Alexander
AO Raiffeisenbank
Customer service manager
Ermakov Vitaly
Autokolonna-1308
Director
Zhdanova Valentina
Economic Development Department of Voronezh Region
Head of the Division for Strategic Planning and Implementation of Result-Based Management Mechanism
Zhukova Larisa
Economic Development Department of Voronezh Region
Official of the Division for Strategic Planning and Implementation of Result-Based Management Mechanism
Zhuravleva Tatyana
Agency for strategic initiatives
Supervisor of the Center of City Competence
Zarubin Yuri
Foundation "Center for Strategic Research"
Deputy Director of the Department for the Coordination and Implementation of Projects on the Digital Economy of the Ministry of Digital Development, Telecommunications and Mass Communications of the Russian Federation
Zayats Ekaterina
AO Raiffeisenbank
Marketing manager
Zemlyanskii Dmitrii
Russian Foreign Trade Academy Ministry of economic development of the Russian Federation
Chairman
Zemtsov Stepan
Russian Presidential Academy of National Economy and Public Administration
Leading researcher
Ivanov Andrey
The Project Office for Development of the Arctic
Expert
Ivanov Oleg
Financial Research Institute of the Ministry of Finance of the Russian Federation
Head of the Directorate of information technology budgeting and analysis
Idrisov Georgiy
Russian Presidential Academy of National Economy and Public Administration
Vice Rector
Izosimov Yuri
Federal State Autonomous Institution «Russian Foundation for Educational Development»
Deputy Director-General
Ilina Irina
Russian Research Institute of Economics, Politics and Law in Science and Technology (RIEPL)
Director of the Russian Research Institute of Economics,Politics and Law in Science and Technology (RIEPL)
Ionova Inessa
Administration of the Municipality of Tula
Head of Accounting and Reporting Department of the Administration of Tula
Iskakova Irina
The Analytical Center for the Government of the Russian Federation
Head of the Department for Public Relations
Kartashova Irina
State Autonomous Institution of the Kaluga Region "Agency for Regional Development of the Kaluga Region"
Chief Specialist of the Department of Methodology and Quality of Project Activities of "Agency for Regional Development of the Kaluga Region"
Kirillov Viktor
The representation of the Kemerovo region Administration under the Government of the Russian Federation
Deputy Governor of Kemerovo Region - Head of the Representation
Klimanov Vladimir
Institute for Public Finance Reform
Director
Klimov Aleksey
Administration of Yelets Municipal District
Deputy chairman of the Committee of Economy
Klimov Dmitry
Urban Planning Institute for Moscow Region Development
Director
Kolosova Anastasiya
VEB.RF
Managing director Government Agent Office
Komarov Vladimir
The Russian Presidential Academy of National Economy and Public Administration (RANEPA)
Director of the Center for Regional Development Strategies
Konovalov Alexey
Institute for national marine policy integrated study RTU-MIREA
Acting Director
Koroleva Anna
Ministry of Economic Development of the Kaluga Region
Head of the Department of Macroeconomic Forecasting and Regulatory Impact Assessment
Korostelev Valeriy
AO Raiffeisenbank
Director
Kotenev Mikhail
Institute for national marine policy integrated study RTU-MIREA
Deputy director
Krasnikova Tatyana
Scientific Research LLC
Executive Director
Krymov Vyacheslav
Moscow region Duma
Chairman of the Committee of Еconomic, Enterprise and Investment Policy
Kuznetsov Alexey
Analytical Center for the Government of the Russian Federation
Advisor of the Department of strategic development, public administration and regional policy
Kuznetsov Vladimir
Federal expert council on local and societal self-government and local communities
Chairman
Kumitsky Igor
Economic Development Department of Voronezh Region
First Deputy Head
Kurbatov Sergey
Economy Department of the Lipetsk Region Administration
Head of Department
Kustova Valentina
NGO "Women’s Power Union in support of civil initiatives and projects
СЕО
Lagunov Ilya
Foundation "Center for Strategic Research"
Deputy Head directions "Spatial development"
Lando Sergey
Research and Production Association "Krista"
Deputy General Director
Lanshina Tatiana
The Russian Presidential Academy of National Economy and Public Administration
Senior Research Associate
Linkov Yuri
Megafon
Director of the Digital Economy Office
Lotkov Igor
Government of the Voronezh region
Head of the Secretariat of the Governor
Makarova Oksana
Ministry of industry and economic development of the Ryazan region
Deputy head of department of strategic development and state programs
Maksimov Andrei
Civic Chamber of the Russian Federation
Chair of the Commission on territorial development and local government
Malakhov Valentin
Roads and Transport Department of the Lipetsk region
Head department of transportation
Malinova Olga
Urban Planning Institute for Moscow Region Development
Chief Architect
Malkhasyan Karen
ROSATOM
Deputy director of department
Manov Artem
Accounts Chamber of the Vladimir Region
Deputy Chairman
Maracha Viacheslav
Scientific Research LLC
Scientific adviser of projects
Markwart Emil
The Russian Presidential Academy of National Economy and Public Administration (RANEPA)
Professor
Marcheva Olga
Administration of Tambov region
Deputy Head of Department for Economic Policy
Matushkin Eugeny
Tambov Regional Duma
Chairman
Makhmutova Anna
Administration of the city of Belgorod
Belgorod municipality`s chief of staff
Mironova Anna
Analytical Center for the Government of the Russian Federation
Project coordinator
Mikhaylova Anna
Institute for Public Finance Reform
Head of Department of Applied Economic Studies
Mikheeva Tatiana
Joint-Stock company “Scientific and Research Institute of Motor Transport”
Head of the research department
Narukov Vyacheslav
Obninsk City Assembly of city district "Obninsk"
Deputy
Nikiforova Lidiya
The Guild of Domestic Purchasers and Specialists in Procurement and Sales
Chairman of the Board
Nilov Sergei
MBU "SMEU" KALUGA
НАЧАЛЬНИК ЦОДД
Novikova Olga
Department of Economics and Strategic Planning of Yaroslavl Region
Deputy Head of Depatmet
Osetrova Anna
Russian Agricultural Bank
Executive Director
Parfyonov Vyacheslav
Maloyaroslavets District Administration of the Municipal District "Maloyaroslavets District"
Acting Head
Pisareva Olga
State University of management
Director of the Institute of Information Systems GUU, Head of the Department
Plotka Ekaterina
Research and Production Association "Krista"
Head of the Moscow center of RPA "Krista" for software development and maintenance
Podenok Andrey
Moscow Association of entrepreneurs
President
Poklad Vladimir
Joint-Stock Company Strategy Partners
Project manager
Polevoy Dmitry
Russian Direct Investment Fund
Chief Economist
Polosin Aleksandr
Control and Accounts Chamber of the Moscow region
Auditor
Polyakova Elena
Administration of the Stary Oskol Urban District
Deputy head for economic development
Popov Nikita
JSC Strategy Partners Group
Leading expert
Popova Tatyana
IBS
Deputy General Director
Pochesnev Andrey
AO Raiffeisenbank
Director
Prazdnichnykh Alexey
Joint-Stock Company Strategy Partners Group
Partner
Pryadilnikov Mikhail
Analytical center for the Government of the Russian Federation
Deputy Head
Puzanov Alexander
The Institute for Urban Economics
General Director
Radchenko Tatiana
Analytical Center for the Government of the Russian Federation
Deputy head
Rodionova Ekaterina
AO Raiffeisenbank
Head of marketing communications CIB
Rozhkova Elena
Analytical Center for the Government of the Russian Federation
Deputy head of Strategic development, public administration and regional policy department
Rudik Alexander
Proobraz Fund
Founder
Sadovnikova Elena
Independent expert
Expert on International Issues of Regional Development
Samartsev Sergey
NGO "Urbex-Development"
Director
Safina Aliya
Institute for Public Finance Reform
Expert
Selyutin Igor
Control and accounts chamber of Voronezh region
Chairman
Semenikhin Oleg
Administration of Yelets Municipal District
Head of Yelets Municipal District
Semerikov Dmitriy
MUP " Convoy 1308"
Deputy Director
Semyannikov Dmitry
Administration of the Kazatsky rural council
Head
Sergeeva Tatyana
Administration of the city of Belgorod
Deputy Head of the Economic Development Department
Sivyakova Milana
Administration of the Vladimir region the Regional project office
Deputy Chairman of the Committee of project activities
Skorik Tatyana
Economic Development Department of Kostroma Region
Head of the Strategic Planning Division
Smirnov Viktor
Federation Council of the Federal Assembly of the Russian Federation
Deputy Chair of the Federation Council Committee on Science, Education and Culture
Sosin Mikhail
Department of Finance of the City of Moscow
Head of economic analysis and forecasting division
Sosnin Dmitry
"Dialogue" Foundation
Project Group Advisor
Sredin Dmitriy
AO Raiffeisenbank
Head of the Department for work with large companies
Steshenko Anton
Analytical Center for the Government of the Russian Federation
Head of the Department for Strategic Development, Public Administration and Regional Policy
Stukalova Natalia
Park Meshersky
Director
Sukhova Anna
Joint-Stock company “Scientific and Research Institute of Motor Transport”
Head of Marketing, PR & International communications Department
Tarchenko Igor
Maloyaroslavets District Assembly of Deputies of the municipal district "Maloyaroslavets District"
Head of the municipality - Head of the municipal district "Maloyaroslavets district"
Tikhomirov Roman
Department of Finance of the City of Moscow
Leading Specialist
Tkachenko Elena
Economy Department of the Lipetsk Region Administration
Consultant of the Department for Strategic Planning, Forecasting and Economic Management
Tkachenko Liudmila
Urban Planning Institute for Moscow Region Development
Adviser to Director
Uglov Oleg
AO Raiffeisenbank
Head of the Department for servicing and financing of large businesses
Filippova Rimma
Project Component GIZ GmbH
PhD student of SCIENTIFIC AND RESEARCH INSTITUTE OF MOTOR TRANSPORT Plc., Leader of the Project Component GIZ GmbH
Fomichev Oleg
Complexprom, JSC
Director of strategic planning and development
Frolova Lyubov
Economy Department of the Lipetsk Region Administration
Deputy Head
Furschik Moises
FOC Company (Financial and organizational consulting)
Managing partner
Khmeleva Ekaterina
Worlwide Wildlife Fund
Head of Environmental Law Program
Khoroshilova Olga
Institute for regional development
Deputy head
Tsareva Yulia
Economic Development Department of Kostroma Region
Deputy Head of the Department
Tsetserskiy Ivan
National Association of Local Government Development
Chairman of the Board
Shestopalov Pavel
Analytical Center for the Government of the Russian Federation
Adviser
Shipov Aleksey
Center for Change Management at RANEPA
Director
Shulgina Elena
JSC SITRONICS
Vice-president, strategy
Epstein Alexander
Urban Planning Institute for Moscow Region Development
Deputy Director
Yudin Vladimir
Audit Chamber of Tula Region
Chairman
Yurtaev Alexey
JSC "Development Corporation of the Yenisei Siberia"
Head of the Moscow office – Director for external relations

4. North-West Federal District of the Russian Federation

Azarov Artur
Committee for external relations of Saint Petersburg
Head of the Division of Regions of the Russian Federation
Akopova Svetlana
Committee for Economic Policy and Strategic Planning of St. Petersburg
Head of Department
Albi Marina
Line Service
Entrepreneur, Teacher at Herzen State Pedagogical University of Russia
Aleynikova Irina
HSE — St.Petersburg
Vice director for Centre of Applied Research and Development
Aleksandrov Nikita
Association of Youth governments of Russia
Urbanist
Alekseev Aleksandr
Committee for Economic Policy and Strategic Planning of St. Petersburg
Press Secretary
Amirova Natalya
Ministry of Economic Development of the Republic of Komi
Consultant Strategic Planning Division
Anikeeva Marina
Committee for Economic Development and Investment Policy of the Pskov Region
First Deputy Chairman
Anokhin Anatoly
St. Petersburg University
Professor
Anokhina Elena
St. Petersburg University
Acc. Professor
Antonova Irina
Accounts Chamber of Leningrad Region
Deputy Chairwoman
Arefeva Evgenia
Urbanica
Managing partner
Artemjev Aleksandr
Russian Geographical Society
CEO "Kolmas Karelia" Ltd.
Archakova Natalia
Administration Of Governor Of St. Petersburg
project manadger of the analytical sector of the Project Management Department of the Project Management - Project Office
Bazegsky Dmitry
Karelia CBC Programme
Head of the Branch Office in Petrozavodsk
Bazylevich Larisa
AgitEco Studio Limited
General Director
Balabanov Alexander
Committee for External Relations of Saint Petersburg
Head of the Department for Relations with International Organizations of the Committee for External Relations of St. Petersburg
Balanev Maxim
St. Petersburg Foundation for SME Development
Executive director
Balanev Sergei
St.Petersburg Foundation for SME development
CEO
Balashov Alexey
North-West Institute of Management, Russian Presidential Academy of National Economy and Public Administration
Head of Department - RON "GMU"
Baranov Aleksandr
OOO "LabGrad"
deputy general director
Baranov Igor
International Consortium "Saint-Petersburg Cleantech Cluster for Urban Environment"
Director of School of Biotechnology and Cryogenic Systems
Baranov Sergey
St. Petersburg Technopark OJSC
Consultant of projects of Ingria business incubator, St. Petersburg Technopark; Member of a Board and Chairman of small and medium enterprises working group of St.Peterburg Cleantech Cluster
Baranova Anna
Gazprom Neft
Project manager
Baranova Tamara
All-Russian non-governmental organization of small and medium business "OPORA RUSSIA"
Executive director
Batrakov Evgenij
State-funded Institution «External Transport Agency»
First Deputy of the Director
Batchaev Artur
ICSER "Leontief Centre"
Head of Strategic and Spatial Planning Department
Bakhmet Olga
Karelian Research Centre of the Russian Academy of Sciences
President of KarRC RAS
Bashtovaya Anastasya
LSR Group
Press Secretary
Bebenin Sergei
Leningrad Region Legislative Assembly
Chairman
Beglov Alexander
Government of Saint-Petersburg
Governor of Saint Petersburg
Bedovyi Aleksandr
AquaTechGroup LLC
CEO
Bezrukov Andrey
Fund for the development of the digital economy "Digital Development Fund"
Member of the Council for the development of the digital economy under the Federation Council of the Federal Assembly of the Russian Federation, President of the "Digital Development Fund"
Belitskaya Irina
International Consortium "Saint-Petersburg Cleantech Cluster for Urban Environment"
Head of Marketing and Product Management Mateo Group
Belousova Elena
Committee on transport
Chief Specialist of the Prospective Development Department, St. Petersburg SUE “Gorelectrotrans”
Belousova Julia
Committee for Economic Policy and Strategic Planning of St. Petersburg
Deputy Chairman of the Committee
Belykh Aleksandr
St. Petersburg Technopark OJSC
Projects’ Manager
Beltyukov Alexander
International Consortium "Saint-Petersburg Cleantech Cluster for Urban Environment"
Head Of Representative Office in Moscow
Beliaev Denis
Committee for Nature Use, Environmental Protection and Ecological Safety
Head
Belyaeva Polina
Committee for Economic Policy and Strategic Planning of St. Petersburg
Head of Department
Berdennikova Natalia
Committee for Youth Policy of the Leningrad Region
Head of youth policy department
Berezina Maria
Committee on Economic Development of Murmansk City Administration
Head of Strategic Planning, target programmes and international cooperation department
Boettger Christian
A+S Transproekt
Development Director
Bigotskaya Inna
External Relations Committee of the Leningrad Region
First Deputy Chairman
Bizyakin Pavel
Administration Of Governor Of St. Petersburg
Specialist of the analytical sector of the Project Management Department of the Project Management - Project Office of the Administration of the Governor of St. Petersburg
Biklyan Diana
Ministry of Economic Development of the Arkhangelsk Region
Senior consultant of strategic planning department
Biryukova Anna
Government of the Novgorod Region
Deputy Head of the Administration of the Governor
Bobrikova Julia
Gazprom Neft
Assistant director
Bobylev Nikolai
Saint Petersburg State University
Associate Professor
Bobyleva Natalia
State Company "Mineral"
Deputy director for international cooperation and environmental education
Bogdanov Evgenii
Government of the Novgorod Region
Deputy Chairman
Bodrov Oleg
Public Council of the South Coast of the Gulf of Finland
Chairman of Council
Bozyreva Daria
St.Petersburg State Unitary Enterprise "St.Petersburg Information and Analytical Centre"
International projects coordinator
Boltenkov Ivan
State Unitary Enterprise of St. Petersburg Fuel and Energy Complex
Director General (Chief Executive Officer)
Borisenko Alexandr
International Consortium "Saint-Petersburg Cleantech Cluster for Urban Environment"
Head of Logistics and Foreign Economic Affairs Department Mateo Group
Borisov Alexander
POLYSAN Pharmaceutical Plant
General Director
Borisov Dmitry
Gazprom Neft
Product Business Units Development
Borisov Dmitriy
POLYSAN Pharmaceutical Plant
Commercial Director
Borodacheva Maria
Creative Practices Foundation
Coordinator
Borozdina Yaroslava
Boris Yeltsin Presidential Library
Deputy General Director
Borshchev Viktor
Housing committee
Chairman
Botyan Alexander
St.Petersburg State Budgetary Healthcare Institution "Medical Information and Analitical Centre"
Head of the Department of analysis and planning of medical care
Bocharova Ekaterina
Committee of Leningrad Region for Tourism
Head of department of the development of priority tourist trends
Bryzgalin Maksim
Limited liability company “Best Day”
Director
Buravlev Konstantin
Representation of the Arkhangelsk region under the Government of the Russian Federation
expert
Buriak Maria
Creative Practices Foundation
Coordinator
Bykov Kirill
European University at St. Petersburg
Director for GR and Projects in Russia
Bykovnikov Ilya
Boris Yeltsin Presidential Library
General Director
Bychkov Vladimir
UK Global Ports, LLC
General Director
Vakulenko Anton
Assistance Center for promotion SDGs and saving Nature & Homo Sapiens "EcoSanaClub"
UN SDGs Promoter
Vakulenko Valery
Innovation Center "Ecoestate"
President
Vakulenko Maxim
Assistance Center for promotion SDGs and saving Nature & Homo Sapiens "EcoSanaClub"
UN SDGs Promoter
Vakulenko Nina
Assistance Center for promotion SDGs and saving Nature & Homo Sapiens "EcoSanaClub"
Executive Secretary
Valishvili Svetlana
Municipal Fund "Ivangorod Centre of Sustainable Development"
Director
Vasilyev Vladimir
Vyborg District Administration
Deputy Chairman of the Internal Policy and International Relations Committee
Vasiliev Sergey
ICSER Leontief Centre
Research Advisor
Veresov Dmitriy
Ilim Group
Director of Treasury
Verzhbitskaya Olga
AO Institute Stroyproekt
Chief Economist
Vilenchik Vladimir
Joint Stock Company «BANK BEREIT»
Assistant Chairman of the Bank
Vinogradova Tatiana
National Research University “Higher school of Economics" (HSE-St.Petersburg)
Associate Professor
Visleneva Olga
AO Institute Stroyproekt
Chief Economist
Vlasova Tatiana
ICSER Leontief Centre
Deputy Director
Volovik Igor
Administration Of Governor Of St. Petersburg
Head of the Public Administration Effectiveness Department, Project Management, Project Office, Administration of the Governor of St. Petersburg
Volodkina Svetlana
Administration of the Verkhovskoye rural settlement
Head of rural settlement
Voronkova Rimma
Leontief Centre - AV Group Consortium
Director
Vorontsova Tatiana
External Relations Committee of the Leningrad Region
Chief expert, Extenal Relations Committee of the Leningrad Region
Vyatchina Vita
Institute of Contemporary Development (INSOR)
Head of the Organization and guidance for continuing professional education office, Senior lecturer of the Innovation studies and intellectual property department at the Ural federal university named after the first President of Russia B.N.Yeltsin
Gabitov Alexander
Leningrad Region Union of Industrialists and Entrepreneurs
President
Galinova Anastasia
Novgorod region development agency
Head of international and interregional relations department
Gan Irina
Staff of the Governor of St. Petersburg
Head of Staff of the Governor
Glazyrani Anastasia
Committee for Economic Policy and Strategic Planning of St. Petersburg
main specialist
Glukhova Oksana
GOKU "Center for monitoring and analysis of socio-economic development of the Novgorod region"
Deputy Head of Department
Gmyleva Natalia
International Consortium "Saint-Petersburg Cleantech Cluster for Urban Environment"
Financial Director Noncommercial Partnership «The St.Petersburg House Property Owners Association»
Goleva Natalia
Committee for Economic Development and Investment Policy of the Pskov Region
Head of the Department for International and Interregional cooperation
Golovina Larisa
Administration Of The Governor Of St. Petersburg
Advisor to the Vice-Governor of St. Petersburg E. I. Elina
Golubeva Yana
MLA+
General Director
Golyakova Irina
Mayor Office of Cherepovets
Head of Project Management Department
Gorbatyuk Natalia
Committee for Economic Policy and Strategic Planning of St. Petersburg
Head of Strategic Department
Gordeeva Eya
AETI
Chairman
Gorin Evgenii
St Petersburg Union of Industrialists and Entrepreneurs
Vice President
Gorokhov Andrey
INFAMED K LLC
Deputy Director for Development
Grigoriev Evgeniy
Committee for external relations of St. Petersburg
Chairman
Grigoreva Margarita
External Relations Committee of the Leningrad Region
Сonsultant
Griko Nikolay
Technology Management LLC
General Manager Adviser
Grinchel Boris
Institute for socio-economic problems of Russian academy of sciences
Principal research scientist
Gulyaev Andrey
Gazprom Neft
Head of center
Danilova Larisa
Institute of Maritime Spatial Planning Ermak Northwest
Deputy Director
Dogan Chagri
Consulate General of the Republic of Turkey
Commercial Attache
Dolzhanskaya Yana
International Consortium "Saint-Petersburg Cleantech Cluster for Urban Environment"
CSRmanager BIOCAD
Dolomanova Irina
Committee for Economic Policy and Strategic Planning of St. Petersburg
Chief Specialist
Dorozhkina Irina
Committee for Economic Policy and Strategic Planning of St. Petersburg
Head of department
Dorofeeva Liudmila
North-West Institute of Management, Russian Presidential Academy of National Economy and Public Administration
Associate Professor
Dubovoy Sergey
Murmansk Regional Duma
Speaker
Dybal Alexander
Gazprom Neft
Member of the Management Board and Deputy CEO for Corporate Communications
Egorova Elena
International Consortium "Saint-Petersburg Cleantech Cluster for Urban Environment"
Communications expert Noncommercial Partnership «The St.Petersburg House Property Owners Association», the management company "Saint-Petersburg Cleantech Cluster for urban environment"
Eliseeva Vladlena
European-Russian InnoPartnership
Senior consultant - Financial Manager
Elkina Aleksandra
International Consortium "Saint-Petersburg Cleantech Cluster for Urban Environment"
Trainee «Ingria» Business incubator in the direction «Technology Transfer»
Epifanovskaya Yulia
Committee for Economic Policy and Strategic Planning of St. Petersburg
Leading Specialist
Efimova Aleksandra
Association "Centre for Problems of the North, Arctic and Cross-border cooperation"
Project manager
Efremov Andrey
Leontief Centre - AV Group Consortium
Director
Efremova Anna
Leontief Centre - AV Group Consortium
Senior Manager
Zhakov Sergei
Association self-regulatory organization "Community Builder"
President
Zharikova Irina
Committee for Economic Policy and Strategic Planning of St. Petersburg
Senior spesialist
Zheblienok Mikhail
OOO "LabGrad"
chief engineer
Zhirov Roman
Gazprom Neft
Head of gas commercialisation programs
Zhikharevich Boris
Association self-regulatory organization "Community Builder"
CEO
Zaitseva Irina
Vyborg District Administration
Head of Cross-Border Co-operation Department
Zamyatina Margarita
Institute for Regional Economic Affairs RAS
Chief researcher
Zatravkina Polina
State Geological Unitary Company «Mineral»
Leading specialist on environmental education
Zakharova Galina
Committee for external relations of St. Petersburg
Chief Specialist
Zakharova Yuliya
Administration Of The Governor Of St. Petersburg
Assistant to the Vice-Governor of St. Petersburg (Kniaginin V. N.)
Zaharyan Karine
Administration Of Governor Of St. Petersburg
Project manager
Zvereva Larisa
Control and Accounts Chamber of the Republic of Komi
Auditor
Zemskov Andrey
Committee for Economic Policy and Strategic Planning of St. Petersburg
Chief Specialist
Zubkov Alexander
Gazprom Neft
Video operator
Ivanova Natalia
Leontief Centre - AV Group Consortium
Advisor of the Managing Director
Ivanova Natalya
Association of SMEs support centers of the Kaliningrad region
Manager
Ignatiev Aleksey
Kaliningrad Economic Development Agency
Director
Ignatev Dmitriy
Gazprom Neft
Head of Communications
Ieshko Evgeniy
Karelian Research Centre of the Russian Academy of Sciences
Chief Research Associate in the Laboratory for Animal and Plant Parasitology Institute of Biology KarRC RAS
Ikonnikov Viktor
Administration of Arkhangelsk Region Governor and Arkhangelsk region Government
Deputy Chairman of the government of the Arkhangelsk region for project activities
Ilyin Eduard
Administration of Vasileostrovsky district of St. Petersburg
Head of administration of Vasileostrovsky district of St. Petersburg
Ilina Elena
External Relations Committee of the Leningrad Region
Сonsultant
Ilyaeva Julia
Leontief Centre - AV Group Consortium
Head of Social development direction
Imamutdinov Mikhail
International Fund for cultural support MASTER CLASS
Assistant director
Ioffe Dmitriy
Ecological project "Clean Games"
Founder of "Clean Games"
Istomina Lyudmila
OOO "LabGrad"
Expert Economist of Urban Planning
Kabakova Elena
Association of SMEs support centers of the Kaliningrad region
Project manager
Kabanova Valentina
Committee for Economic Policy and Strategic Planning of St. Petersburg
The first category spesalist
Kadochnikov Denis
International centre for social and economic research - Leontief centre
Senior research fellow
Kazakevich Alexander
Nevskaya Pipeline Company, LLC
Head of Finance Department
Kazmina Anastasiia
Committee for Economic Policy and Strategic Planning of St. Petersburg
Leading specialist of the department of social infrastructure
Kaidalov Sergei
Presidential Plenipotentiary Envoy to the North-West Federal District
Expert of department of economic and social politic
Kalganov Vyacheslav
Committee for External Relations of Saint Petersburg
Deputy Chairman of the Committee for External Relations of St.Petersburg
Kalinina Victoria
Joint Stock Company Institute Stroyproekt
Deputy General Director - Head of transport infrastructure development Department
Kalchenko Olga
Peter the Great St.Petersburg Polytechnic University
Communication manager, associate professor
Kanash Irina
Committee on Economic Development of Murmansk City Administration
Chairman
Karpichev Evgenii
Apparatus of the Plenipotentiary President of the Russian Federation in the North-West Federal District
Assistant to the Plenipotentiary Envoy of the President of the Russian Federation in the North-West Federal District
Karpova Ksenia
Creative Practices Foundation
coordinator
Kashapova Elena
Control and Accounts Chamber of the Murmansk region
Chair
Kashina Vladlena
Creative Practices Foundation
Coordinator
Kizilova Irina
Institute for Cultural Programs
Deputy Director
Kirakosyan Natalya
Administration Of Governor Of St. Petersburg
Head of Project Development
Klementeva Marina
St.Petersburg Foundation for SME development
Consultant
Klimenkova Margarita
Chamber of Control and Accounts of the Republic of Karelia
Auditor
Knor Viktoria
Leontief Centre - AV Group Consortium
Specialist
Knyaginin Vladimir
Administration Of The Governor Of St. Petersburg
Vice-Governor of St. Petersburg
Knyazeva Tatiana
AO Institute Stroyproekt
Leading economist
Kovalevsky Vladimir
Karelian Research Center of the Russian Academy of Sciences
Head of Lab.
Kovalenko Anastasia
Administration of the Pskov Region
Head of project management Department
Kovrov Dmitry
Ministry of Economic Development of the Arkhangelsk Region
Head of Strategic planning Department
Kogan Svetlana
Publication NP "Russian Guild of managers and developers" - "GUD News"
journalist
Kozlov Valery
Representation of the Republic of Komi in the North-West Region of the Russian Federation
Representative of the Republic of Komi
Kolesnikov Nikolai
Karelian Research Centre of the Russian Academy of Sciences
Vice-Director for Science of the Institute of Economics KarRC RAS
Kolomiets Pavel
Committee for Economic Policy and Strategic Planning of St. Petersburg
Senior Specialist of Division for Strategic Planning
Kopylov Mikhail
International Consortium "Saint-Petersburg Cleantech Cluster for Urban Environment"
Technical manager "COSMOS" LLC
Kopylov Yuri
Administration Of Governor Of St. Petersburg
Deputy Head of Project Management - Project Office of the Administration of the Governor of St. Petersburg
Koreneva Olga
Committee for Economic Policy and Strategic Planning of St. Petersburg
Head of department
Kornilova Olga
Committee for Economic Policy and Strategic Planning of St. Petersburg
Specialist of Unit of spatial development of the Department for economic and social development of the territories
Koroleva Evgeniia
International Consortium "Saint-Petersburg Cleantech Cluster for Urban Environment"
Director "COSMOS" LLC
Kotyuk Natalia
Ministry of Economic Development of the Republic of Komi
Head of Strategic Planning Division
Kochanovskaya Oksana
International Consortium "Saint-Petersburg Cleantech Cluster for Urban Environment"
Manager of specialized organization for interaction with cluster CDC SPb
Kravchenko Irina
Committee of Finance of Leningrad region
Head of the Department of budget policy in the social sphere
Kramar Elena
Committee for Economic Policy and Strategic Planning of St. Petersburg
Head of Department
Krasnikova Natalya
ANO SKC "PskovRegionInfo"
Project manager
Krasnoschekova Daria
HSE — St.Petersburg
Expert for Centre of Applied research and development
Krutoy Dmitry
Committee for Nature Use, Environmental Protection and Ecological Safety
Head of Sector for Environmental Projects
Krylovskiy Alexey
Leontief Centre - AV Group Consortium
Managing director
Kudinova Kristina
Administration Of Governor Of St. Petersburg
Project manager
Kudrina Anna
St.Petersburg City Administration State Company " MINERAL"
Head of Training Environmental Center
Kuznetsov Sergey
Institute for Regional Economic Studies Russian Academy of Sciences
Director
Kuznetsova Ekaterina
Branch Office of the South-East Finland – Russia CBC 2014-2020 programme
Project expert
Kuzko Maria
St.Petersburg State Unitary Enterprise "St.Petersburg Information and Analytical Centre"
Head of department on innovation and international projects
Kuzmenko Svyatoslav
International Consortium "Saint-Petersburg Cleantech Cluster for Urban Environment"
Member of the Board of Directors
Kuzmin Maxim
Gazprom Neft
Head of direction
Kulesh Nikolai Petrovich
Ltd G-Dynamic
Head of Territorial Planning Department
Kuprienko Igor
ITMO University
Project Development Division
Kurlov Aleksei
North-West institute of management, Branch of RANEPA
Director in the Project Office of the Graduate school of public administration
Kuriachiy Alexander
National Research University Higher School of Economics in Saint-Petersburg
Center for applied research and development director
Kutuzova Irina
GOKU "Center for monitoring and analysis of socio-economic development of the Novgorod region"
Deputy Head of Department
Kutukova Elena
Representation of the Arkhangelsk region at the Government of the Russian Federation
Deputy Governor of the Arkhangelsk region - the Head of Representation of the Arkhangelsk region at the Government of the Russian Federation
Lappo Andrei
Institute of Maritime Spatial Planning Ermak Northwest
Director
Lebedeva Marina
Medina Art Ltd
General Manager
Lebedeva Natalya
Department of Finance at Kovdorsky District Administration
Head of Economic Development Unit
Lebedeva Natalia
Russian Economics Developers Association
CEO
Lebedeva Svetlana
Apparatus of the Plenipotentiary President of the Russian Federation in the North-West Federal District
Head of Economic and Social Policy Department
Limonov Leonid
ICSER Leontief Centre
Director-Coordinator Research Progammes
Lipetskaya Marina
Foundation "Center for Strategic Research "North-West"
Director of foundation Center for Strategic Research "North-West"
Loginova Tatiana
International Consortium "Saint-Petersburg Cleantech Cluster for Urban Environment"
Komsomolskaya Pravda Plastic Processing Plant, Chairman of the Board of Directors
Lokteva Anna
Ministry of economic development of the Murmansk region
Consultant of the Department of strategic planning and implementation of state policy in the Arctic
Lomagin Nikita
International Consortium "Saint-Petersburg Cleantech Cluster for Urban Environment"
Expert “TYREMAN GROUP” LLC
Lomagina Evdokia
International Consortium "Saint-Petersburg Cleantech Cluster for Urban Environment"
Marketing director “TYREMAN GROUP” LLC
Lopatnikov Vadim
Chamber of Control and Accounts of St.Petersburg
Chairman
Losev Vladimir
Government of the Murmansk Region
Head of Government of the Murmansk Region in St. Petersburg
Ludinova Yuliya
Administration Of Governor Of St. Petersburg
Deputy Head of the Administration of the Governor of St. Petersburg - Head of Project Management
Lutfi Evilina
International Consortium "Saint-Petersburg Cleantech Cluster for Urban Environment"
Business Development Director in Green Net Finland, Member of Board of Directors of ”Saint-Petersburg Cleantech Cluster for urban environment”
Lyudvikova Nadezhda
Vyborg District Administration
Chairwoman of the Committee of Economy and Investments
Liakhova Marina
Accounts Chamber of Leningrad Region
Chairwoman
Magadiev Ainur
Consulate General of the Republic of Turkey
Assistant
Mazur Alisa
INFAMED K LLC
Interpreter
Makarova Elena
Latvia-Russia Cross-Border Cooperation Programme 2014-2020
Information Manager of the JTS BO in St Petersburg
Maximova Liana
Agency for International Affairs and Regional Cooperation
Deputy head
Maksimchuk Galina
Department for Internal Policy of the Government of the Kaliningrad Region
Expert
Malevannaia Tatiana
International Consortium "Saint-Petersburg Cleantech Cluster for Urban Environment"
Senior Expert at the St. Petersburg Fund of business development
Mamedinov Azat
International Fund for cultural support MASTER CLASS
Commercial Director
Mamon Maxim
Committee for Economic Policy and Strategic Planning of St. Petersburg
Main chef
Marochkin Nikita
St. Petersburg Foundation for SME Development
Expert
Martseniuk Ekaterinа
Committee for Economic Policy and Strategic Planning of St. Petersburg
Specialist
Materkova Nonna
Creative Practices Foundation
Founder
Matskevich Tatiana
Committee for Economic Policy and Strategic Planning of St. Petersburg
Main specialist
Mashkina Mariia
Council of municipalities of Saint Petersburg
Adviser, Sennoy municipal district
Medenkova Marina
Committee for Economic Policy and Strategic Planning of St. Petersburg
Head of Department
Melnikova Natalya
Committee for Economic Policy and Strategic Planning of St. Petersburg
chief specialist
Meshko Vera
Swedish-Karelian Business and Information Centre
Executive Director
Minyaeva Svetlana
Committee for Economic Policy and Strategic Planning of St. Petersburg
Chief specialist
Mironova Daria
International Consortium "Saint-Petersburg Cleantech Cluster for Urban Environment"
Head of Marketing Reseacrh in Science and Education Department, ITMO University
Mironovich Elena
Committee of economic development and investment activity of Leningrad region
Consultant of the Department of state programs
Miticheva Svetlana
Mayor Office of Cherepovets
Deputy Head of Economics and Strategic Planning Department
Mikhailova Elizaveta
Public Council of the south coas of the Gulf of Finland
project coordinator
Mishkin Anna
Administration Of Governor Of St. Petersburg
Lead specialist
Mokeeva Julia
Council of municipalities of Saint Petersburg
chief specialist - legal adviser Municipality Kolpino
Molodec Valeriy
Committee of transport of the Government of St. Petersburg
Deputy Chairman of the transport Committee
Monakhov Valery
The Herzen State Pedagogical University of Russia
Chairperson UNESCO Chair "Sciences of Education"
Monakhov Fedor
The Herzen State Pedagogical University of Russia
Head of the Alumni Department
Morozova Tatyana
Karelian Research Centre of the Russian Academy of Sciences
Director of the Institute of Economics KarRC RAS
Moskalenko Valery
Committee for Economic Policy and Strategic Planning of St. Petersburg
Chairman of the Committee
Mulyukin Maxim
Administration Of The Governor Of St. Petersburg
Chief of staff of the Vice-Governor of St. Petersburg (Kniaginin V.N.)
Nekrasov Andrey
Vyborg District Administration
Head of the Municipal Union "Sovetskoye urban settlement"
Nesena Marina
ICSER Leontief Centre
Researcher
Nikitenko Alexey
Administration of the Governor of the Arkhangelsk Region and Government of the Arkhangelsk Region
Vice-Governor of the Arkhangelsk region on investment policy
Nikolaeva Elena
Saint-Petersburg Education Committee
The main specialist
Novichenko Diana
Stavropol Region Duma
Chief Consultant, Analytical Department, Information and Analytical Department
Nosov Sergei
Master IT Ltd.
General Director
Nurulin Yury
Peter the Great Saint-Petersburg Polytechnic University
Professor
Odin Andrei
International Consortium "Saint-Petersburg Cleantech Cluster for Urban Environment"
Head of Material supply department Mateo Group
Oding Nina
ICSER Leontief Centre
Head of Research Department
Okrepilov Vladimir
Russian Academy of Sciences
Full member of the Russian Academy of Sciences, member of the Civic Chamber of the Russian Federation
Oleinik Inna
Committee of Finance of Leningrad region
Department of "Open budget"
Oparina Elena
Enviro Co Ltd
Marketing Director
Orlov Vadim
International Consortium "Saint-Petersburg Cleantech Cluster for Urban Environment"
Manager Narva Industrial Park
Ostroukhov Alexander
ITMO UNIVERSITY
Head of Corporate Center
Ottosen Ragnar
International Consortium "Saint-Petersburg Cleantech Cluster for Urban Environment"
Member of Board of Directors of international consortium "Saint-Petersburg Cleantech Cluster for urban environment", Chairman of the board GREEN ENERGY ONE AS (Norway), Chairman of the Supervisory Board “First Saint-Petersburg Energy Service Company” LLC
Pavlov Evgenii
Gazprom Neft
Head of strategy direction
Pavlovskaya Mariya
Administration of the Governor of St. Petersburg
Specialist of HR Department of the Administration of the Governor of St. Petersburg
Pazderin Ilya
Creative Practices Foundation
Coordinator
Panov Dmitrii
St. Petersburg Regional office of the All-Russian Public Organization "Business Russia"
Chairman
Parfjonov Grigori
A+S Transproekt
Sustainable solutions divisional director
Pachenkov Oleg
European university at St. Petersburg
Director at the Center for Applied Research EUSP
Pelipenko Sergei
State Unitary Enterprise of St. Petersburg Fuel and Energy Complex
principal engineer
Perelygin Iurii
Lengiprogor
Chief engineer
Pereslegin Sergey
Institute of Contemporary Development (INSOR)
Scientific Director
Perminov Sergey
External Relations Committee of the Leningrad Region
Vice-governor of the Leningrad Region for domestic policy
Pestrikov Vladislav
International Fund for cultural support MASTER CLASS
MEDIA manager
Petrenko Aleksandr
International Consortium "Saint-Petersburg Cleantech Cluster for Urban Environment"
Trainee «Ingria» Business incubator in the direction «Technology Transfer»
Petrov Pavel
Karelian Research Centre of the Russian Academy of Sciences
Head of Department for International Cooperation
Pisareva Elena
Novgorod Regional Duma
Сhairman
Pitirimov Nikolai
International Consortium "Saint-Petersburg Cleantech Cluster for Urban Environment"
Member of Board of Directors
Plekhov Konstantin
Ministry of Economic Development of the Republic of Komi
Minister
Polishchuk Tatyana
SUE «Vodokanal of St. Petersburg»
Deputy Head of vocational guidance and education
Polkovnikova Irina
Department of Finance at Kovdorsky District Administration
Head
Ponomareva Vera
Administration Of Governor Of St. Petersburg
Specialist
Ponomareva Svetlana
Vologda Region Government
Head of strategic planning Department
Popov Alexander
Association of SMEs support centers of the Kaliningrad region
President
Potiforova Olga
ANCO "Directorate for Development of St.Petersburg and Leningrad Region Transport System"
Head of PPP and External Relations
Preobrazhensky Alexey
Agency for Architecture, Urban Planning and Prospective Development of the Kaliningrad Region
Deputy Head
Prokofeva Anna
International Consortium "Saint-Petersburg Cleantech Cluster for Urban Environment"
Environmental Manager "COSMOS" LLC
Prokhorova Irina
Committee for Economic Development and Investment Activities of the Leningrad region
Consultant
Pustovalov Anton
State Unitary Enterprise of St. Petersburg Fuel and Energy Complex
Chef de Cabinet
Puchkov Mikhail
Herzen State Pedagogical University of Russia
Prorector for innovation development and information technologies
Pyzhikov Denis
Karelian Regional Institute of Continuing Professional Education of Petrozavodsk State University
Head of Development
Rakhlin Mark
Leontief Centre - AV Group Consortium
Expert
Rakhlina Tatyana
Leontief Centre - AV Group Consortium
Manager
Rasheva Natalia
Committee for Nature Use, Environmental Protection and Ecological Safety
Press-secretary
Rodionova Viktorina
Gazprom Neft
Video operator
Romaniuk Liudmila
St Petersburg Scientific Research Centre for Ecological Safety Russian Academy of Science
Secretary for International Affairs
Rubtsova Galina
Ministry of Finance of the Republic of Komi
Deputy Chairman of the Government of the Komi Republic -Minister of Finance
Ruzhinskii Alexandr
LCC Startup Family
Founder
Rusakova Julia
Chamber of Control and Accounts of St.Petersburg
Vice-chairman
Rusetskaya Olga
ICSER Leontief Centre
Heard Investment Planning Department
Rybachek Elena
Tourist Information Center of Leningrad Region
Chief Specialist
Rybovalova Yana
Ministry of economic development of the Murmansk region
Chief Specialist of the Department of strategic planning and implementation of state policy in the Arctic
Rylov Dmitry
Administration Of Governor Of St. Petersburg
Project manager
Rychanskiy Vadim
Gazprom Neft
Мanager Upstream Audit
Riabukh Elena
Committee for Economic Policy and Strategic Planning of St. Petersburg
Chief Specialist
Savenkova Galina
St.Petersburg City Administration State Company " MINERAL"
Leading Hydrogeologist
Savulkin Lev
International Centre for Social and Economic Research "Leontief Centre"
Senior Researcher
Savchuk Yana
Committee on transport
Head of the Prospective Development Department, St. Petersburg SUE «Passazhiravtotrans»
Sachunova Rimma
Committee of Leningrad Region for Tourism
Deputy Chairman of the Committee
Semenova Margarita
St.Petersburg City Administration State Company " MINERAL"
Leading economist Environmental Center
Semenova Tatiana
Ust-Luga oil, JSC
Head of Finance Department
Semenova Tamara
International Fund for cultural support MASTER CLASS
Director
Sergeev Mikhail
Administration Of Governor Of St. Petersburg
Head of Project Management Project Office
Sergienko Olga
International Consortium "Saint-Petersburg Cleantech Cluster for Urban Environment"
Head of Educational Programm "Industrial Ecology and Cleaner production", "Environmental Engineering" ITMO University
Serebritsky Ivan
Committee for Nature Use, Environmental Protection and Ecological Safety
Deputy Head
Sidorova Alexandra
Leontief Centre - AV Group Consortium
Project manager
Sidorova Yuliia
Gazprom Neft
Social Analyst specialist
Sinitskaya Natalya
Ministry of Finance of the Republic of Komi
Head of the Budget Process Methodology Department
Skvortsova Inga
Peter the Great St.Petersburg Polytechnic University
assistent professor SPbPU
Skorokhodova Elena
Creative Practices Foundation
Coordinator
Slav Julia
Council of municipalities of Saint Petersburg
Deputy executive director
Smirnova Alexandra
Association "Centre for Problems of the North, Arctic and Cross-border Cooperation"
Director
Smirnova Marina
Committee for Economic Policy and Strategic Planning of St. Petersburg
Deputy Chairman of the Committee
Snapkova Olesya
North-West Customs Administration
consultant
Solodkii Aleksandr
Saint Petersburg State University of Architecture and Civil Engineering
Head of the Department Transport Systems
Solonnikov Dmitrii
Institute of Modern State Development
Director
Somov Sergey
Administration of Kovdor district Murmansk Region
Head of Kovdor district Murmansk region
Sorokina Daria
Committee for Nature Use, Environmental Protection and Ecological Safety
Specialist, Division for External Relations and Environmental Education
Spirina Natalya
Committee for Economic Policy and Strategic Planning of St. Petersburg
Chief Expert
Starkovskii Daniel
State Institution “St. Petersburg Youth House”
Director
Statovskaya Elena
Committee for Economic Policy and Strategic Planning of St. Petersburg
Head of Department
Stepanov Alexey
Institute of Contemporary Development (INSOR)
Director General of Knowledge Reactor Project Group
Stepanova Ekaterina
Ecological Union
INTERREG project coordinator
Strelnikova Maria
Gazprom Neft
Social Analyst specialist
Suverina Evgenia
Gazprom Neft
Head of the division
Sushchikh Anna
OOO "LabGrad"
Leading specialist in mathematical support of urban planning
Taller Evgeniya
Committee for Economic Development and Investment Activities of the Leningrad region
Head of the Department of project management and state programs - Head of the project office
Tarasova Irina
State company "Mineral"
Press Secretary
Tarasovskaia Anna
Committee for Economic Policy and Strategic Planning of St. Petersburg
Head of Department
Terenteva Elena
Committee for Economic Policy and Strategic Planning of St. Petersburg
Senior specialist
Timofeeva Tatianya
Administration of The Governor of St. Petersburg
Advisor to the Vice-Governor of St. Petersburg
Timoshina Alisa
Bureau for spatial development
CEO
Tinika Maria
Spb trees
Coordinator
Titarchuk Konstantin
Committee for Economic Policy and Strategic Planning of St. Petersburg
Specialist
Titov Alexander
Karelian Research Centre of the Russian Academy of Sciences
Chief Research Associate in the Department of Multidisciplinary Scientific Research
Titova Tatyana
Mayor Office of Cherepovets
Head of Economic Policy Department
Tolmacheva Anastasia
Committee for the Development of Small, Medium Business and Consumer Market of the Leningrad Region
Deputy Chairman of Committee for the Development of Small, Medium Business and Consumer Market of the Leningrad Region
Tolstoguzov Oleg
Institute of Economics of the Karelian Research Centre of the Russian Academy of Sciences
Head Researcher
Tomilina Olga
SC Mineral
Chief Geologist
Tochanskaia Svetlana
State company "Mineral"
leading ecologist
Umushkina Olga
Department of finance of the Murmansk administration
Head
Fedichev Daniil
ANO "Directorate for the Integrated Development of the Leningrad Region"
CEO
Fedorov Oleg
International Fund for cultural support MASTER CLASS
Financial Director
Filimonov Ilya
Creative Team 2xIF-Architects
Co-founder
Filippov Nikolay
State Company "Mineral"
Director
Filippova Ekaterina
The Herzen State Pedagogical University of Russia
StratKIT Interreg BSR project coordinator
Finogenov Anton
Committee for Economic Development and Investment Activity of Leningrad Region
First Deputy Chairman
Fomin Peter
Vyborg District Administration
Head of the Department of Tourism
Khavrashchenko Nikita
Committee on transport
Acting Deputy Director for Information systems SPb GKU "Transportation organizer"
Kharcheva Elena
Karelian regional youth center
Project manager
Hlutkov Andrey
Committee for external relations of Saint Petersburg
Deputy Chairman
Khodachek Alexander
Higher School of Economics - Saint Petersburg
prezident
Khodachek Igor
RANEPA
Head of research
Kholodnov Alexander
Urbanica, Spatial Planning Institute
Co-founder
Kholodnova Ekaterina
Foundation Center for Strategic Research "North-West"
Project Head Manger
Tseretely Elena
Non-profit organization "Foundation for the development of small and medium-sized businesses in St. Petersburg"
Director
Chaplinskaya Valentina
CBC South-East Finland-Russia, SPb Branch office
Expert
Chapurov Andrey
Committee for Territorial Development of St. Petersburg
Deputy Chairman
Charushina Oxana
Leontief Centre
Researcher
Chebakov Vladimir
Creative Practices Foundation
Coordinator
Chistiakova Nataliia
Institute for Regional Economic Studies RAS
Senior Researcher
Chichenev Sergey
ANO «North-West Centre of human capital»
Head of the department for social and public projects
Chugunov Andrei
ITMO University
Director of The E-Governance Center
Shadrin Yuriy
Murmansk Regional Duma
Deputy
Shadrina Elena
HSE — St.Petersburg
Leading expert for Centre of Applied Research and Development
Shamakhov Vladimir
North-West Institute of Management, Russian Presidential Academy of National Economy and Public Administration
Director
Shandalovich Elissan
Legislative Assembly of the Republic of Karelia
Speaker of the Legislative Assembly of the Republic of Karelia
Shangin Andrey
Committee on transport
Director General Deputy Transport Planning Center St.Petersburg
Sharakhin Pavel
International Consortium "Saint-Petersburg Cleantech Cluster for Urban Environment"
Director of investment policy Noncommercial Partnership «The St. Petersburg House Property Owners Association»
Sharakhina Larisa
International Consortium "Saint-Petersburg Cleantech Cluster for Urban Environment"
Leading expert Noncommercial Partnership «The St. Petersburg House Property Owners Association», the management company "Saint-Petersburg Cleantech Cluster for urban"
Sharova Tatiana
Ivangorod City Municipality of Kingisepp Municipal District
the Deputy head of administration of Ivangorod
Sharygina Tatiana
Idavang, LLC
CEO
Shvetsova Vera
SUE «Vodokanal of St. Petersburg»
Leading Specialist, Information and Training Center SUE "Vodokanal of St. Petersburg"
Shekov Kirill
Karelian Research Centre of the Russian Academy of Sciences
Research Associate, Institute of Geology
Shelyuk Evgeniya
Administration of the Governor of the Arkhangelsk Region and Government of the Arkhangelsk Region
Director of the Department of the Project Activities
Sherstjuk Sergey
Committee for Territorial Development of St. Petersburg
Deputy Chairman of the Committee for Territorial Development of St. Petersburg
Shibakova Polina
The Committee for tourism development of Saint-Petersburg
Нead of the sector of program and target planning
Shpakov Artem
Gazprom Neft
Discipline Lead
Shubnyi Nikita
Gazprom Neft
Photographer
Shumeiko Pavel
Creative Practices Foundation
Photographer
Shumilov Andrei
Administration Of Governor Of St. Petersburg
Deputy Head of Project Management - Project Office of the Administration of the Governor of St. Petersburg
Shchelkanov Aleksandr
St. Petersburg Regional office of the All-Russian Public Organization "Business Russia"
Development Director, Chairman of the Committee on export and import Ph. D
Shchukin Denis
Creative Practices Foundation
Director
Shchuplyak Olga
Committee for Economic Policy and Strategic Planning of St. Petersburg
Chief specialist
Emedi Eleonora
International Fund for cultural support MASTER CLASS
Art Director
Yuryev Dmitry
Gazprom Neft
Manager, Strategy and Innovations
Yutanov Nikolay
Research group " Designing the Future"
General manager
Yutanova Ekaterina
Research group " Designing the Future"
Director of the Department of education
Yushko Anton
Russian Geographical Society
Chairman Commission of Eco Efficient Tourizm Leningrad Region Department of Russian Geographical Society
Iakimenko Olga
ICSER Leontief Centre
Head of Internet Projects and Marketing Communications, Green Mobility Initiative Coordinator
Yanbukhtina Elmira
Committee for Economic Policy and Strategic Planning of St. Petersburg
Specialist
Yatsenko Dmitri
St.Petersburg State Budgetary Healthcare Institution "Medical Information and Analitical Centre"
Director

5. Southern Federal District of the Russian Federation

Ananiadi Anastas
Administration of the municipal formation resort city Gelendzhik
Head of Economics Department
Afonina Ekaterina
Administration of the Novokubansky District Municipality
First deputy head of the municipality Novokubansky district, head of the financial department of the administration of the municipality Novokubansky district
Balasheva Lyudmila
Accounts Chamber of the City of Krasnodar
Chairman
Belaya Olga
Administration of Abinsky district municipality
Deputy Head
Belmekhov Ruslan
Ministry of economic development and trade of the Republic of Adygea
Head of the department of project activities
Blokhina Valentina
Ministry of Economic Development of the Crimea Republic
Chief consultant of budget investments and fund
Bondarets Georgy
Ministry of Economic Development of the Crimea Republic
Head of the Office of Free Economic Zone
Brezitskaya Ekaterina
Ministry of Economic Development of the Crimea Republic
Chief Consultant of digitization of the sector and support of information systems, project management, digitization of the economy and the protection of information
Bulatova Anna
Government of the Rostov region
Head of the Department of project activities under the Governor of the Rostov region
Burakov Igor
Legislative Assembly of the Rostov region
Chairman of the Committee on economic policy, industry, entrepreneurship, investment and foreign economic relations
Volkov Alexander
Sochi State University
Dean of Faculty of Ecology and Engineering
Gerikh Svetlana
Department of investments and development of small and medium businesses of the Krasnodar Region
Deputy Head of the Department, Head of the Regional Project Office
Grinenko Viktoriya
The Ministry of Economic Development of the Rostov Region
Department Head
Grishin Nikolay
LLC Architectural Bureau "GOR-PROJECT" Sochi
Expert
Grunskaya Darya
Ministry of Economy of the Krasnodar Region
Chief Specialist at Territorial Development Strategy Department
Deduchenko Denis
Shakhty City Administration
Deputy Head
Dmitrakova Raisa
Committee for Economic Policy and Development of the Volgograd Region
Head of Economic Development Department
Zhilina Yuliya
Administration of the Tuapse District Municipality
Chief specialist of investment policy and project management Department
Ivanov Vyacheslav
Administration of Abinsky district municipality
Head
Kabargina Anna
The Ministry of Economic Development of the Rostov Region
Head of strategic planning Department
Kalashnikova Natalia
Chamber of Control and Accounts of Rostov region
Auditor
Kalkov Anton
Financial supervision service of the Republic of Crimea
Head
Karapetian Anaid
Department for Investments and SME Development of Krasnodar Region
Deputy Head of Division for International and Interregional Relations
Kostornichenko Sergei
State public institution of the Volgograd region "Analytical Center"
Deputy Director
Larina Tatyana
Department of Economy of the City of Sevastopol
Deputy Head of the RPO
Mazninov Vitaliy
Administration of the municipality Tuapse district
First Deputy Head
Mikhalkov Konstantin
Sochi Sity Administration
Director of the Department of Economic and Strategic Development
Molchanova Anastasiya
The Chamber of Control and Accounts of Sevastopol
Senior Specialist
Mordvintsev Alexandr
Control and Audit Chamber of Volgograd
Chairman
Morozova Valeriya
The Chamber of Control and Accounts of Sevastopol
Senior Specialist
Murashko Galina
Administration Oktyabrsky district of Rostov region
Department of Investment Development and Strategic Planning
Nagieva Nuret
Ministry of economic development and trade of the Republic of Adygea
Deputy head of strategic planning and state programs Department
Naumenko Vadim
Administration of Abinsky district municipality
Deputy Head
Nekina Antonina
Committee for Economic Policy and Development of the Volgograd Region
Deputy Chairman
Ovchieva Lyudmila
Administration Oktyabrsky district of Rostov region
Head of Administration of the Oktyabrsky district
Ognev Vladimir
Administration of Krasnokutsky rural settlement of Oktyabrsky district of Rostov region
Head of Administration
Proskurina Svetlana
Control and accounting chamber of Krasnodar region
Head of budget and analytical Department
Romanets Natalya
Control and accounting chamber of Krasnodar region
Deputy Chairman
Ruppel Alexander
Ministry of Economy of the Krasnodar Region
Minister
Sergeeva Anastasiya
Ministry of Economy of the Krasnodar Region
Chief Specialist at Territorial Development Strategy Department
Skokova Natalia
Ministry of Economy of the Krasnodar Region
Head of Territorial Development Strategy Department
Skripil Irina
Timashevsk District Municipality
Deputy Head
Tikhomirov Aleksey
Accounts Chamber of the Crimea Republic
Deputy Chairman
Tkachenko Aleksandr
Ministry of Economic Development of the Crimea Republic
Head of Enterprise Development and Innovation
Fidyaeva Catherine
Ministry of Resorts, Tourism and Olympic Heritage of the Krasnodar Territory
Head of Department for Program Implementation and Interregional Cooperation
Tcimbal Galina
Administration of the Labinsky District Municipality
Deputy Head
Chagaev Igor
Administration of the Labinsky District Municipality
Head
Chernositov Vladimir
Administration of the municipal formation resort city Gelendzhik
Deputy head of the municipality
Chivyaga Anastasiya
Finanсe Department of Administration of Timashevsky Municipality
Deputy Head
Sheredekin Alexander
Administration of Leningradsky district municipality
Deputy Head
Shehovtsov Roman
The Ministry of Economic Development of the Rostov Region
Deputy Minister
Shor Dmitry
Department of Finance, Volgograd Administration
Deputy Head

6. Volga Federal District of the Russian Federation

Abdullin Timur
Ministry of Economic Development, Industrial Policy and Trade of the Orenburg Region
Head of Strategic Development Department
Abrashkin Aleksandr
The Government of the Penza Region
Head of the Department of Project Activities
Ageev Viktor
Administration of Perm
First Deputy Head of Perm City Administration
Ananeva Oksana
ANO " Сenter for strategic research of the Ulyanovsk region"
Нead of the Сenter of territorial development and inter-municipal projects
Asmus Oleg
ANO " Сenter for strategic research of the Ulyanovsk region"
General Director
Baygildin Damir
Executive Committee of the Pestrechinsky Municipal District of the Republic of Tatarstan
Deputy Head of the Executive Committee of the Pestrechinsky Municipal District
Belenkov Sergey
Ministry of economic development and investments of Nizhny Novgorod region
Head of Planning and Project Management Department
Belyaev Radmir
MCU "Executive Committee of Nizhnekamsk municipal district" of the Republic of Tatarstan
First Deputy Executive Committee of Nizhnekamsk municipal district for investment, development of small and medium-sized businesses and TOSER
Bogolyubov Mihail
Accounts Chamber of the Orenburg Region
Auditor
Bolyakina Olga
Saratovskaya oblastnaya Duma
Deputy Chairman
Bukareva Elena
Chamber of control and accounts of Nizhny Novgorod region
Chairman
Valiullin Renat
Government of the Republic of Tatarstan
Permanent representative Republic of Tatarstan in St. Petersburg and Leningrad region
Gaynova Regina
Ministry of Economy of the Republic of Tatarstan
Head of Strategic Development Department
Grankina Svetlana
Government of the Republic of Tatarstan
Head of educational programs of the Higher school of public administration of Kazan (Volga region) Federal University of the Republic of Tatarstan
Guseva Olga
The Government of Nizhny Novgorod region
Director of the Department of International Relations
Efanov Ivan
Administratsiya Gubernatora Samarskoy oblasti
Rukovoditel’ departamenta tsifrovizatsii
Zazirniy Ivan
Industrial Policy Ministry of Kirov Region
Deputy Minister
Zakharov Artem
Ministry of Economic Development, Industrial Policy and Trade of the Orenburg Region
Strategic Development Consultant
Zvereva Evelina
Kumertau Administration, Bashkortostan Republic
First Deputy Head of Administration
Zlobnova Elena
Administration of The city of Saratov Municipality
Deputy Head of Administration for Strategic Planning
Iglin Vladimir
Duma of the Togliatti City District
Chief specialist of the Department of the standing committees of management analysts and the organization of work of the commissions of the Duma of city district Tolyatti
Kapralov Sergei
Ministry of Economics of the Penza Region
Minister
Karpova Oksana
Ulyanovsk City Duma
Chief of staff
Katkova Evgeniya
Government of the Republic of Tatarstan
Head of the Department of energy saving and energy efficiency of the Ministry of industry and trade of the Republic of Tatarstan
Kachkin Alexander
Government of the Ulyanovsk Region
Deputy Head of Project Development
Kashapov Ilkham
Council of the Pestrechinsky municipal district of the Republic of Tatarstan
Head of the Pestrechinsky municipal district of the Republic of Tatarstan
Kosogorova Alena
The Head and government administration of the Udmurt Republik
Deputy head of the department. Head of normative support of project management department
Kruglova Ella
ANO " Сenter for strategic research of the Ulyanovsk region"
Project Manager of the Сenter of territorial development and inter-municipal projects
Kryazheva Natalia
Ministry of Economic Development and Business Support of Kirov Region
Minister
Kuzneysova Irina
Government of the Republic of Tatarstan
Head of the Department of social register formation of the Ministry of labor, employment and social protection of the Republic of Tatarstan
Kurbanova Zuhra
Government of the Republic of Tatarstan
Сhief adviser of the Department of letters and reception of citizens Of the office of the President of the Republic of Tatarstan on work with citizens ’ appeals
Malikova Dilyara
The Head and government administration of the Udmurt Republik
Head of project management organization department
Matveev Mikhail
Samara Regional Duma
Chairman of the local government Committee
Miftahova Roza
Government of the Republic of Tatarstan
Deputy head of the Department of public service and personnel under the President of the Republic of Tatarstan, head of the Department of public service development
Morozov Sergey
Government of the Ulyanovsk Region
Governor
Mubarakov Ilnur
Accounts Chamber of the Republic of Tatarstan
Auditor
Muhitdinova Ravilya
Government of the Republic of Tatarstan
Deputy head of the analytical Department of the Ministry of industry and trade of the Republic of Tatarstan
Nabiullin Fanis
Municipal government institution "Council of the Municipal Formation" Kaenlinsky Rural Settlement"
Head of the Kaenlinsky rural settlement of the Nizhnekamsk municipal district
Nikitina Nataliya
Government of the Republic of Tatarstan
Head of inter-regional relations development Department of the Ministry industry and trade of the Republic of Tatarstan
Nikonov Timyr
Government of the Republic of Tatarstan
Head of sector of coordination of Informatization of the Ministry of digital development of public administration, information technologies and communications of the Republic of Tatarstan
Norenkov Igor
Ministry of economic development and investments of Nizhny Novgorod region
Minister
Ozernov Anatoliy
Government of the Ulyanovsk region
First Deputy Governor - Head of the administration
Pelevin Oleg
Ministry of Economy of the Republic of Tatarstan
Deputy Minister of Economy of the Republic of Tatarstan
Podyacheva Elena
Administration of Buzuluk
Deputy Chief of the Economic Development and Trade
Reprintsev Vladimir
Association of Volga cities
Executive Director
Rusanova Anastasia
MCU "Executive Committee of Nizhnekamsk municipal district" of the Republic of Tatarstan
Head of the Department of Economic Forecasting of Transport and Communications
Stryurova Tatyana
Government of the Republic of Tatarstan
Head of the legal Department of the Ministry of health of the Republic of Tatarstan
Tuhvatullina Ilsiyar
Department of Architecture and Urban Planning of the Kazan Executive Committee
Main architector
Frolov Oleg
Kumertau Administration, Bashkortostan Republic
Head
Khasaev Gabibulla
Samara Regional Duma
Chairman of the committee on budget, finance, taxes, economic and investment policy
Hismatullina Dinara
Government of the Republic of Tatarstan
Head of the Department of tourism product promotion Of the state Committee of the Republic of Tatarstan on tourism
Tslaf Natalia
Department of Economic Development, Investment and Trade of the Administration of Samara City District
Head of Strategic Development and Project Management
Tsybatov Vladimir
Samara State University of Economics
Professor
Chikhirev Vladimir
Administration of the city district Kinel, Samara Region
Head of the Сity Kinel District
Shvakova Yulia
Ministry of Economic Development of Saratov region
Minister
Shchetinina Olga
Legaslative Assembly Nizhny Novgorod Region
Deputy Chairman
Yurpalov Sergey
Perm Scientific Industrial Instrument-Making Company
Advisor to the CEO

7. Urals Federal District of the Russian Federation

Aksentyev Andrey
Ministry for Economic Development of the Chelyabinsk Region
Head of Strategic Planning Department
Grogoreva Nataliya
Ministry for Economic Development of the Chelyabinsk Region
Deputy Head of the Department of Methodology and Monitoring of State Programs
Dunaevskaya Natalia
The city of Hanty-Mansiysk
First Deputy Head
Koryukov Andrey
Ministry of economy and territorial development of Sverdlovsk region
Deputy Minister of economy and territorial development of Sverdlovsk region
Lapshina Maria
Tyumen City Administration
Head of Strategic Development Department
Lobanov Vladimir
Control and accounts chamber of Chelyabinsk region
Head of the Inspection
Lugacheva Natalia
Ministry for Economic Development of the Chelyabinsk Region
Acting First Deputy Minister
Martirosov Andrey
PJSC “UTair Aviation”
CEO
Nekrasov Alexander
Ministry of Economy and Territorial Development of Sverdlovsk Region
Head of Strategic Territorial Development Division of the Strategic and Territorial Development Department
Ogorodnikov Dmitry
Chamber of Control and Accounts of Tyumen Region
Chairman
Pancheva Valeriya
Representative of Governor of the Sverdlovsk Region at the state authorities of the Russian Federation
Deputy Representative
Pshenitsyn Andrey
Ministry of Finance of the Chelyabinsk region
Ministеr
Saksina Anna
Representative of Governor of the Sverdlovsk Region at the state authorities of the Russian Federation
Deputy Representative of the Governor
Senchenko Vitaliy
Chamber of Accounts of the Yamalo-Nenets Autonomous Okrug
Auditor
Sysoev Vladimir
Government of the Tyumen region
Assistant to the deputy of the State Duma N. Brykin on volunteer work in the Tyumen region
Tolmachev Dmitry
Graduate School of Economics and Management
Acting Director; Director of Graduate School of Economics and Management
Tolstykh Sergey
Tyumen City Administration
Head of Economics and Strategic development department
Khokhryakov Boris
Duma of Khanty Mansiysk Autonomous Okrug Ugra
Сhairman
Ciplin Evgeniy
Chamber of Accounts of the Yamalo-Nenets Autonomous Okrug
Auditor
Shakirova Nadezhda
Control and accounts chamber of Chelyabinsk region
Deputy Head of the department of organizational and control work
Shalamentsev Yuriy
Chamber of Accounts of the Yamalo-Nenets Autonomous Okrug
Auditor

8. Siberian Federal District of the Russian Federation

Akerman Elena
The Legislative Duma of Tomsk Oblast
Head of Expert Analytics Department at Administrative Office
Arkhipova Yuliya
The Ministry of Economic Development of the Altai Krai
Consultant
Beregovskikh Anna
ITP GRAD
CEO
Vasilev Egor
Ministry of economy and regional development of Krasnoyarsk region
Minister
Veis Ekaterina
Administration of the Kemerovo Region
Head of the department of economic development
Vitkovskaya Liudmila
Economy, Management and Environmental Study Institute, Siberian Federal University
Deputy Director
Vorontsova Irina
Economy, Management and Environmental Study Institute, Siberian Federal University
Head of Department
Voropaev Dmitriy
Accounts Chamber of the Krasnoyarsk Territory
predsedatel
Gasheva Yuliya
Тomsk State University
Head of International Division
Golovkov Mikhail
Administration Angarsk City District
First Deputy Mayor
Evstafeva Nina
Administration Angarsk City District
Head of department for strategic development of the territory
Zhelikhovskaya Vera
The Ministry of economy and regional development of Krasnoyarsk region
Head of long-term planning department
Zhuchkov Pavel
Ministry of Digital Development and Communications of the Novosibirsk Region
Deputy Minister
Kakaulin Sergey
Ministry of Economic Development of Irkutsk Region
Head of State Regulation of Economy Department
Katkalova Larisa
Administration of the Taimyr Dolgan-Nenets Municipal District
Head of the Office for Economy
Konovalov Viacheslav
The Legislative Duma of Tomsk Oblast
Head of the Department of Economic Policy
Kuznetsov Vladimir
Omsk State Technical University
Deputy Head of the Department of State and Municipal Management and Customs Affairs, Candidate of Technical Sciences, Associate Professor
Levashev Alexey
Irkutsk National Research Technical University
Technical Director of the Scientific Research Transportation Laboratory
Lyubimova Svetlana
Ministry of Economic Development of Irkutsk Region
Deputy Head of Strategic and Target Planning Division of Strategic Planning Department
Makarycheva Tatyana
Ministry of Economic Development of Irkutsk Region
Deputy Head of the Department - Head of the Department of Innovative Development in the Department of Enterprise Development
Markova Evgeniya
The Ministry of Economic Development of the Altai Krai
Consultant
Mezhov Stepan
Altai State University
Director of the International Institute of Economics, Management and Information Systems
Miller Katrin
The Ministry of economy and regional development of Krasnoyarsk region
Head of Department of Analysis and Forecasting of Socio-Economic Development of the Region
Morokhoeva Irina
Control and accounting chamber of the Irkutsk region
chairman
Naumova Svetlana
Administration Angarsk City District
Head of Strategic Planning and Tourism Unit at the Strategic Territorial Development Department
Negoduyko Anna
Ministry of Economy of Omsk Region
Deputy Minister
Peretyatko Irina
Norilsk City Administration
Deputy Head of the City of Norilsk for Economics and Finance
Popsuevich Olga
Norilsk City Administration
Head of the Department of Economics
Porovskya Anna
Department of investments Tomsk Region
Head of the Department
Pribylov Andrey
The Ministry of Economic Development of the Altai Krai
Deputy Head of Department
Rybina Irina
Department of youth policy and implementation of social development programs of the Altai territory
Deputy Head
Sannikova Inna
Altai State University
Head of the Department of Economic Security, Accounting, Analysis and Audit
Sidelnikova Svetlana
The Ministry of economy and regional development of Krasnoyarsk region
Deputy Minister
Skobeeva Natela
Administration of the Taimyr Dolgan-Nenets Municipal District
Deputy Head for Economy and Finance – Head of the Department for Internal Municipal Financial Control and Control in Procurement of Goods, Works and Services
Smirnov Dmitry
Omsk State Technical University
Associate Professor of the State, Municipal Management and Customs Department, Ph.D. in Economics
Smolnikova Lyudmila
Administration ZATO Seversk
Deputy Head of Administration for Economics and Finance
Telenkevich Viktor
Ministry of Economic Development of Irkutsk Region
Head of Investment Development Department
Titova Larisa
Accounts Chamber of the Krasnoyarsk Territory
auditor
Travnikov Andrey
Government of Novosibirsk Region
Governor of Novosibirsk Region
Trapeznikov Vitalii
Administration ZATO Seversk
Chairman of the Economic Development Committee
Utkina Larisa
City Hall of Novosibirsk
Head of the Department of Economics and Strategic Planning, Novosibirsk City Hall
Ferova Irina
Sibirian Federal University
Head of Finanse Department

9. Far-East Federal District of the Russian Federation

Abramov Alexandr
Far Eastern federal university
Professor
Abramov Sergey
Duma of the Magadan Region
Chairman
Ageshina Elena
Federal autonomous scientific institution "Eastern state planning center"
Director of the Moscow Branch
Arkhipova Aitalyyna
Administration of Yakutsk
Head of Strategic Planning, Innovation Policy and Improving the Efficiency of Budget Spending Department
Badmaeva Natalya
Ministry of Economy of the Republic of Buryatia
Head of Macroprojecting and Programming Department
Basova Irina
Chamber of accounts Republic of Sakha (Yakutia)
Deputy chairman
Voronetskaya Elena
Ministry of Construction, Road Facilities and Transport of Zabaykalsky Region
Specialist
Vysotsky Yuri
Control and accounting chamber of Primorsky Krai
Chairman
Galdanova Irina
Ministry of Economy of the Republic of Buryatia
Consultant, Department of Municipal Development
Danilova Maiia
Ministry of Economy of the Republic of Sakha (Yakutia)
Minister
Zavirokhina Julia
Khabarovsk City Administration
Head of the department of economic analysis and territorial development
Koval Olga
Department of Finance Primorsky Region
Deputy Director
Korostelev Dmitry
Ministry of Economic Development and Trade of Kamchatka Region
Minister
Naidanov Boris
Ministry of Economy of the Republic of Buryatia
Head of the Municipal Development Department
Rudko-Silivanov Viktor
Interregional Association of Economic Cooperation of the Subjects of the Russian Federation "Far East and Transbaikalia"
General Director
Sangadieva Iraida
Buryat State Agricultural Academy named after V.R. Filippova
Professor
Smolyak Irina
Administration of the goverment of the Republic of Buryatia
Head of Project Management Office
Sokolov Vasiliy
Control and Accounting Chamber of the Magadan Region
Сhair

10. North-Caucasian Federal District of the Russian Federation

Baibetirov Abdul-Khamid
Accounts Chamber the Chechen Republic
Chairman
Dzhahbarov Bilal
Accounts Chamber of the Republic of Dagestan
Chairman
Lositskaya Elena
Ministry of economic development of Stavropol territory
Head of strategic planning, analysis and forecasting Department
Nazarenko Valerii
Duma of Stavropol Region
Chairman of the Stavropol territory Duma Committee on economic development, property, investment, resorts and tourism

11. Foreign participants and Representatives of International Organizations

Agostini Paola
World Bank
Lead Natural Resources Specialist
Ailio Juhani
Centrum Balticum
Horizontal Action Coordinator
Alhola Katriina Marianne
Finnish Environment Institute
Senior researcher
Alkaersig Jensen Nina
Symbiosis Center Denmark
Senior Project Manager
Amerhanova Tatjana
Kohtla-Jarve Town Government
Urban development senior specialist
Andreeva Mariia
Union of the Baltic Cities Sustainable Cities Commission
Project Officer
Aho Esko Tapani
East Office of Finnish Industries
Former Prime Minister of Finland
Akhutina Daria
Council of the Baltic Sea States
Senior Advisor, Department Head for Sustainable and Prosperous Region
Bardon Laurent
Delegation of the European Union to Russia
Head of Trade & Economic Section
Belet Yunus
Consulate General of Republic of Turkey in St.Petersburg
Consul General
Behnisch Sandra
City of Dresden
Project Manager
Bergman Jukka-Pekka
CBC South-East Finland - Russia, Regional Council of South Karelia
Director
Bergstroem Anders
Norden Association in Sweden
Policy Area Coordinator / Horizontal Action Coordinator, Policy Area Education, EUSBSR
Berntsson Magnus
The Assembly of European Regions
President / President of the R20
Boehmer Hans-Martin
World Bank
Consultant
Borjesson Emma Josefine
City of Malmo
Project manager
Bilzena Zane
Latvian Environmental Investment Fund
Project Manager
Blankett Penina
Ministry of the Environment
Ministerial Adviser
Bozhko Larissa
Rudny Industrial Institute
Vice-rector
Bornemann Flemming
International Business College
Head of Online Learning
Borodin Vitali
Kohtla-Jarve Town Government
Deputy Mayor of Kohtla-Jarve
Boshouwers Rob
Loendersloot Groep
Senior Advisor, Urban Development
Brixen Tina
International Business College
E-learning development
Brini Silvia
National Institute for Research and Environmental Protection
Head of the urban environmental evaluation unit
Bruneau Milla
Lahti European Green Capital 2021
Executive Director
Brusbardis Kristaps
Ministry of Transport of the Republic of Latvia
Consul General of the Republic of Latvia in St. Petersburg
Bruls Emile Johannes
Ministry of Infrastucture and the Environment
Senior Advisor
Burenkova Rita
Kohtla-Jarve Town Government
City Architect (Kohtla-J?rve Eesti)
Vagionis Nikolai Georgievich
Centre of Planning and Economic Research
Deputy Scientific Director
Van Geet Cuno Michael
Ministry of Infrastucture and the Environment
Senior Advisor
Vanhala Toni
Regional Council of Kymenlaakso
Head of International Affairs
Varjopuro Riku
HELCOM Secretariat
MSP Advisor
Veidemane Kristina
Baltic Environmental Forum - Latvia
Expert
Veidemane Elina
VASAB Secretariat
Deputy Head
Werner Marius
Leibniz Institute of Ecological Urban and Regional Development
Junior Researcher
Vesikko Ljudmila
Finnish Environment Institute
Project coordinator
West Meiers Maurya
The World Bank
Senior Evaluation Officer
Vesterberg Anna
Region Skane / EU Interreg - Area21 Project partner 7
Energy and environmental specialist
Viital Jana
Kohtla-Jarve Town Government
Urban development chief specialist
Vladova Galya
HafenCity University Hamburg
Research associate
Wroblewska Krystyna
Pomorskie Marshal’s Office
Head of the Baltic Sea Cooperation Bureau
Gawalek Martin
Dresden public transport services (DVB)
Center Manager for Traffic Management and Marketing
Gadd Henrik
Oresundskraft AB
R&D engineer
Gaete Magdalena
University of Navarra
Representative in Russia
Gaina Pavel
Loendersloot Groep
Business Developer
Gahnstrom Sebastian
Consulate General of Finland
Consul
Gaujeniete Liene
VASAB Secretariat
Spatial Planning Expert
Henry Foy
Financial Times
Moscow bureau chief Financial Times
Grzesiak Marzena
Gdansk University of Technology
Project manager
Gielecinska Anna
Mazovian Chamber of Crafts and Entrepreneurship
Project Coordinator
Guillermo Ramirez Martin
Association of European Border Regions (AEBR)
Secretary General
Godbolt Lars
Baltic Sea States Subregional Co-operation (BSSSC)
Executive Secretary
Goloulina Ekaterina
The Interparliamentary Assembly of Member Nations of the Commonwealth of Independent States (IPA CIS)
Acting Director of the International Institute for Monitoring Democracy Development, Parliamentarianism and Suffrage Protection of Citizens of the Interparliamentary Assembly of Member Nations of the Commonwealth of Independent States(IPA CIS IIMDD)
Goncharenko Sergei
Black sea economic cooperation
Deputy secretary general
Grasson Camilla
Symbiosis Center Denmark
Communications Manager
Gronholm Bjorn Mikael Valfrid
Union of the Baltic Cities Sustainable Cities Commission
Head of Secretariat
Gustafsson Josef
The Assembly of European Regions
Advisor to AER President
Das Schmid Indrani
GFGZ (The Society for the Promotion of Cross-Border Cooperation). President
Director
Dalgaard Jens Riise
City of Aalborg
Department Manager
Damian Madalina-Alexandra
Ministry of Foreign Affairs of Romania
Counsellor
Debien Christophe
Organisation for Climate and Circular Economy
Executive Chairman
Dejeant-Pons Maguelonne
Council of Europe
Head of Division, Executive Secretary of the European Landscape Convention and European Heritage Days
Dechy Sarolta
Ministry for Foreign Affairs of Finland
Baltic Sea Region Cooperation, Department for Europe
Diarrah Aguibou S.
Center of African Borderland Security and development studies
Ambassador, Executive Director
Dorer Conrad
German Environment Agency
Scientific Employee
Jedrzejewska-Kozlowska Beata
Lublin City Office
Director of Energy Management Bureau
Jekabsone Inga
VASAB Secretariat
Project manager
Zielinski Milosz
Consulate General of the Republic of Poland in Kaliningrad
Vice-Consul
Zabotka Audrius
Vytautas Magnus University
Project Content Manager
Zuin Olga
Council of the Baltic Sea States
Programme Coordinator, Baltic 2030
Zucika Aija
Latvian Environmental Investment Fund
Project Manager
Ibo Elina
Council of the Baltic Sea States
Sustainable & Prosperous Region Unit
Jensen Kirsten
International Business College
Vicepresident
Johannesson Joacim
Swedish Agency for Marine and Water Management
Senior Analyst
Kallioharju Kari
Tampere University of Applied Sciences
Senior Lecturer
Kalognomos Stavros
Conference of Peripheral Maritime Regions (CPMR)
Executive Secretary of the Balkan and Black Sea Commission
Kedo Kristine
Ministry of Environmental Protection and Regional Development
Head of Spatial Planning Policy division
Keinke Kamila
Baltic Sea Academy
Project Manager
Keller Julia
Dresden Public transport
Project Manager Multimodality
Klos Monika
City of Lublin
Deputy director of Non-investment Projects Department
Klos Robert
Poznan University of Life Sciences
Associate professor
Knieling Joerg
HafenCity University Hamburg
Professor / Head of Institute
Kolosova Elena
Interreg Baltic Sea Region Programme
Project Officer/Advisor for External Cooperation
Komagaeva Julia
The World Bank
Project Manager
Konisevska-Azadi Aija
NorthDenmark EU-Office
International Project Consultant
Korb Valeri
Kohtla-Jarve Town Government
Head advisor of Urban Development
Korzhenevych Artem
Leibniz Institute of Ecological Urban and Regional Development (IOER)
Professor
Cramer Michael
European Parliament
Member
Kuzavas Laurynas
SIRIN DEVELOPMENT
Director
Kuznetsova Galina
World Bank
Senior financial management specialist
Lahtvee Valdur
Council of the Baltic Sea States
Policy Officer
Leonova Tatyana
World Bank
Consultant
Leontidou Lila
Hellenic Open University
Professor
Lepland Triin
Estonian Ministry of Finance
Adviser
Lehikoinen Erja
SEFR CBC / Regional Council of South Karelia
Programme Coordinator
Lehto Hanna
Centrum Balticum Foundation
Project coordinator
Loenn Josefina
Foundation Drivhuset Skaraborg
Project leader
Lindholm Tapio
Finnish Environment Institute
Co-chairman, Finnish-Russian Working Group on Nature Conservation
Linkaits Talis
Ministry of Transport of the Republic of Latvia
Minister of Transport of Latvia
Litvinaite-Jablonskiene Aiste
Vilnius Chamber of Commrece, Industry and Crafts
Investment development Manager
Lohikoski Mikko
European Strategy for the Baltic Sea Region
Horizontal Action Coordinator
Loendersloot Ruben
Loendersloot Groep
Partner
Luukkainen Terhi
Centrum Balticum Foundation
Acting Deputy Director
Makino Hiroshi
SAMI LLC
Co-Founder and CEO (also Member of Board of Directors of ”Saint-Petersburg Cleantech Cluster for urban environment”)
Marcks Jakob
REM Consult
Project Manager
Mikkola Minna
University of Helsinki, Ruralia Institute
Senior Researcher
Moisio Johannes
Association of European Border Regions
Chairman AEBR Task Force of External Borders
Mora Maira
Council of the Baltic Sea States
Ambassador, Director General of the Secretariat
Morton Ashley
De Montfort University
Early Career Academic Fellow
Mularczyk Anna
Mazovian Chamber of Crafts and Entrepreneurship
Assistant
Mannik Marju
Estonian Chamber of Commerce and Industry
Senior Counsellor of Foreign Trade
Navickas Vytas
Vytautas Magnus University
Professor
Naumenko Irina
Organisation for Climate and Circular Economy
Responsable des Affaires Internationales
Nemova Vladislava
World Bank
Natural Resources Management Specialist
Niinikoski Eija-Riitta
University of Oulu, Kerttu Saalasti Institute
Development Manager
Nikodemusa Alda
VASAB Secretariat
Head
Nilsson David
Region Skane / EU Interreg - Area21 Project partner 7
Energy Strategist
Nippala Eero
Tampere University of Applied Sciences
Head of R&D Focus Area, Built Environment
Olkhovik Irina
Tiraspol and Dnestrovsk State Administration
Deputy Head of Tiraspol and Dnestrovsk State Administration
Padding Take
Ministry of Infrastucture and the Environment
Senior Advisor
Pankin Dmitry
Black Sea Trade and Development Bank
President
Parkkila Esa
Tampere University of Applied Sciences
Laboratory Engineer
Paulina Ek
Council of the Baltic Sea States
Media and Communications Officer and Team Leader
Pontynen Riitta
University of Turku
Senior Project Manager
Piskunov Alexander
Eurasian Development Bank
President
Poede Victor Constantin
Regional Office for Cross Border Cooperation for the Romania-Republic of Moldova Border
Expert
Potisepp Piret
Estonian Chamber of Commerce and Industry
Director of Services
Prummel Joan Diederik
Ministry of Infrastucture and the Environment
Strategic Advisor Circular Economy
Patil Pawan
The World Bank
Senior Economist
Ragnarsson Marit
County Board of Dalarna
Project manager
Rantama Eeva
Interreg Baltic Sea Region Programme
Team Leader Project Unit
Rautiainen Taina
Regional Council of South Karelia, South-East Finland - Russia Cross-Border Cooperation 2014-2020 Unit
Project Coordinator
Rafn Poul Michael
NorthDenmark EU-Office
International Business Consultant
Rach Sarah
DRIFT (Dutch Research Institute for Transitions, Erasmus University Rotterdam)
Researcher / Advisor Urban Sustainability Transitions
Reinikainen Ville
Environmental Office of Lappeenranta Region
Project Leader Manager
Roesch Thorsten Sebastian
Free and Hanseatic City of Hamburg, Borough of Eimsbuettel
Head of Section Mobility
Wristel Camilla
Swedish Institute
Programme Officer
Richert-Kazmierska Anita
Faculty of Management and Economics, Gdansk University of Technology
Assistant Professor
Roose Antti
Tartu Regional Energy Agency
Project manager
Rusachenko Juhani
Oulun Ammattikorkeakoulu
Project Planning officer
Saeternes Ann Irene
BSSSC
Secretary General
Salmenpera Hanna Kaarina
Finnish Environment Institute
Senior Coordinator
Samusjew Malgorzata
Association of Polish Communes of Euroregion Baltic
Secretariat Director
Sandelin Sirpa
Satakunta University of Applied Sciences (SAMK)
Principal Lecturer
Svendsen Janne
International Business College
Senior Consultant
Sverdrupsen Hakon Roald
Norwegian Consulate General
Intern
Seppaenen Elina
City of Tampere
Energy and climate specialist
Sihvonen Tuomas Iiro Petteri
LUT University
Researcher
Simanovska Jana
Latvian Environmental Investment Fund
Project Expert
Sijats Janis
Latvian Greenways Association
Project Manager
Sobol Bozena
Lublin City Office
Main Specialist
Somoza Alexander
European External Action Service
Policy Officer
Sperlich Steffen
Wandsbek District Office, Free and Hanseatic City of Hamburg
Environmental Engineer
Stepniak-Romanek Teresa
District Heating Company in Lublin
Manager of Strategy and Marketing Department, Spokesperson
Stingu Camelia
Regional Office for Cross-Border Cooperation Iasi Romania - Republic of Moldova
Economic Director
Stacel Piotr Mateusz
Rzeszow Regional Development Agency
Consultant
Sundberg Anna
Oresundskraft AB
Business Developer
Siсeva Liga
Latvian Chamber of Commerce and Industry
Head of the EU Projects Department
Tavia Arttu-Pekka
Oulu Univercity of applied science
Project Manager
Tamosiunaite Kristina
Vilnius Chamber of Commrece, Industry and Crafts
Project coordinator
Tilibs Janis
Latvian Chamber of Commerce and Industry
Project manager
Tihlman Tiina
Ministry of the Environment
Ministerial Adviser
Tianjiao (Tina) Wu
The Assembly of European Regions
Members Relations Coordinator
Thomsen Jane Vinter
City of Aalborg
Project Manager
Truempler Kai
Federal Maritime and Hydrographic Agency
Maritime Spatial Planning
Tuominen Emilia
Centrum Balticum Foundation
Project coordinator
Tuuri Helena
Ministry for Foreign Affairs of Finland
Ambassador for Baltic Sea Affairs
Ulstrup-Hansen Nadejda
Symbiosis Center Denmark
Communications assistant
Fabisiak Beata
Poznan University of Life Sciences
Associate professor
Fertner Ireneusz
Mazovian Chamber of Crafts and Entrepreneurship
Member of the Board
Fiedler Frank
City of Dresden
SGL Basics Traffic Development
Finke Marie
Free and Hanseatic City of Hamburg, Senate Chancellery
Project Manager H2020
Florent Nicolas
HELCOM
Project Coordinator - Data Expert
von Kappelgaard Toke Lago
Danish Ministry of Finance
Special Advisor
von Kiedrowski Joachim
Vocational Academy Hamburg
Managing Director
Frank-Kamenetsky Dmitry
Helsinki Comission
Professional Secretary
Furu Gunnar Olav
Municipality of Sunndal
Planning Advisor
Harms Philip
Leibniz Institute of Ecolocical Urban and Regional Development (IOER)
Junior Researcher
Heikkila Tapio
Ministry of the Environment
Senior Environmental Adviser
Hermansson Patrik
Oresundskraft AB
Head of Public Affairs
Hogeforster Max
Baltic Sea Academy
Chairman of the Hanse-Parlament and Baltic Sea Academy
Husa Stefan
Government of Aland
Project Coordinator
Zwick Daniel
State Archaeology Department of Schleswig-Holstein (ALSH)
BalticRIM-Project coordinator of Schleswig-Holstein
Cenian Adam
Institute of Fluid-Flow Machinery, Polish Academy of Sciences
Professor
Czop Katarzyna Anna
Rzeszow Regional Development Agency
Asisstant
Shabanova Jekaterina
Kohtla-Jarve Town Government
Expert
Schaumann Uwe
Vocational Academy Hamburg
Managing Director
Schwibs Rico
City of Dresden
Project manager City of the Future Dresden
Senderowitsch Roberto Adrian
World Bank
practice manager
Skjerve Henrik Foyn
Norwegian Consulate General
Consul
Scheffler Ulrich
Federal Maritime and Hydrographic Agency
Spatial Planner
Schleemann Birgitte Krebs
City of Aalborg
Project Manager
Schmid Florian
GFGZ (The Society for the Promotion of Cross-Border Cooperation)
President
Schmidtbauer Crona Jan
Swedish Agency for Marine and Water Management
Senior analyst
Schubert Andreas
Hanseatic City of Rostock
Urban and regional development expert/strategist, project and programm developer/manager
Egermann Markus
Leibniz Institute of Ecological Urban and Regional Development (IOER)
Senior Researcher
Enders Carsten
City of Dresden
Specialist for strategy and project coordination
Yli-Viikari Tytti
National Audit Office of Finland
Auditor General
Jumpponen Jari Kalevi
East Office of Finnish Industries
Head of Representative Office
Jurkkola Outi Elina
National Audit Office of Finland
Project Adviser
Jantunen Terhi
City of Lappeenranta
Advisor, development services

XVIII All-Russia Forum of Strategic Planning Leaders ©