List of participants


 

2. Federal Level of the Government of Russian Federation

Vedernikova Anna
Ministry of Economic Development of the RF
adviser of the Department for spatial development planning
Gaynulin Denis
The Ministry of economic development of the Russian Federation
Deputy Director of the Department of Strategic Development and Innovation
Elin Alexey
Ministry of Economic Development of the RF
acting director of the Department for spatial development planning
Kapyrin Igor
Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation
Deputy Director of European Cooperation
Nikiforov Andrey
Ministry of Economic Development of the RF
Deputy Director of the Department for spatial development planning
Oreshkin Maxim
Ministry of Economic Development of the Russian Federation
Minister
Pryadilnikov Mikhail
Anlitical Center for the Goverment of the Russian Federation
Deputy director
Rud Oksana
Federal Treasure
Head of the Department for the Development of Budget Payments
Sakharov Alexander
Ministry of Economic Development of the Russian Federation
Head of Protocol
Serdyuk Ekaterina
Ministry of Economic Development of the Russian Federation
The main specialist expert of the Protocol
Steshenko Anton
Analytical Center for the Government of the Russian Federation
Head of the Department for Strategic Development, Public Administration and Regional Policy
Tyupyshev Denis
Ministry of Economic Development of the Russian Federation
Counselor of the Department of Strategic Development and Innovation
SHPEKTOR IGOR
CIVIC CHAMBER OF RUSSIAN FEDERATION
Head of the Commission on housing and public utilities, construction and roads of the Civic Chamber of the Russian Federation, President of the Union of Cities of the polar regions and Far North of Russia

3. Central Federal District of the Russian Federation

Baydakov Sergey
Russian Association of Controllers
Project Leader
Balobanov Alexander
The Russian Presidential Academy of National Economy and Public Administration
Head of the Department
Vasilkov Alexey
Joint-Stock company “Scientific and Research Institute of Motor Transport”
Director General
Golubev Sergey
legislative Assembly of the Tver region
Chairman Of the legislative Assembly of the Tver region

Kudrin’s fond for the development of civic initiatives
Professor of Higher School of Economy
Gorelik Alexandre
Black Sea Economic Cooperation
Manager, Black Sea Project Promotion Facility
Gorelik Alexandre
Black Sea Economic Cooperation
Manager, Black Sea Project Promotion Facility
Donchenko Vadim
Joint-Stock company “Scientific and Research Institute of Motor Transport”
Chief Research Adviser
Eremina Olga
Russian National Congress of Municipalities
Deputy Executive Director
Efremov Andrey
Consortium Leontief Centre - AV Group
Director
Zhdanova Valentina
Economic Development Department of Voronezh Region
Head of the Division for Strategic Planning and Implementation of Result-Based Management Mechanism
Zhukova Larisa
Economic Development Department of Voronezh Region
Official of the Division for Strategic Planning and Implementation of Result-Based Management Mechanism
Zemtsov Stepan
Russian Foreign Trade Academy
Head of laboratory
Komarov Vladimir
RANEPA
Director of Regional strategy center
Korotkikh Alyona
Department of economic development of Kostroma Region
Head of strategic planning and forecasting
Krutova Galina
Ministry of Industry and Economic Development of the Ryazan Region
Deputy Minister
Krylovskiy Alexey
Consortium Leontief Centre - AV Group
Managing director
Krimov Vyacheslav
Moscow Regional Duma
Chairman of the Committee on Economics, Entrepreneurship and Investment Policy
Leshukov Oleg
National research university Higher school of economics
Head of the division "Regional studies of higher education", Institute of Education, HSE
Malkov Sergey
Strategic Nuclear Forces Center at the Academy of Military Sciences
Head of Research Direction
Marcheva Olga
Administration of Tambov Region
Head of Economic Policy Department
Matushkin Evgeniy
Tambov regional Parlament
Сhairman of the Tambov Region Parlament
Milova Elena
Ministry of Industry and Economic Development of the Ryazan Region
Head of strategic development and government programs

All-Russian Public Organization «The Guild of Domestic Purchasers and Specialists in Procurement and Sales»
Chairman of the Board
Pegov Dmitriy
Joint-Stock company “Scientific and Research Institute of Motor Transport”
Deputy Director General
Pisareva Olga
Fund "Center for Strategic Research"
эксперт ЦСР, заведующий кафедрой Государственного университета управления
Popov Roman
The Institute for Urban Economics
Deputy director of the Municipal Economic Development department
Saveliev Oleg
Russian Association of Controllers
Project Leader Assistant
Sosnin Dmitry
The Kudrin Foundation for Development of Civil Initiatives
Project group advisor
Filippova Rimma
Joint-Stock company “Scientific and Research Institute of Motor Transport”
Head of Marketing, PR & International communications Department
Fliginskikh Elena
Economy Department of the Lipetsk Region Administration
Department Head
Horoshilova Olga
Avtonomnoye uchrezhdeniye Voronezhskoy oblasti "Institut regional’nogo razvitiya"
Zamestitel’ rukovoditelya
Tsareva Yulia
Department of economic development of Kostroma Region
Deputy Head of Department - Head of the Project Management Division
Chulkova Marina
Economy Department of the Lipetsk Region Administration
First Deputy Head
Chumarin Anatoliy
Economy Department of the Lipetsk Region Administration
Head

4. North-West Federal District of the Russian Federation

Anisimova Marina
Ministry of Economic Development of the Republic of Komi
Minister
Belova Elena
ICSER Leontief Centre
Secretary General
Berezina Maria
Committee on Economic Development of Murmansk City Administration
Head of Strategic Planning, target programmes and international cooperation department
Bogdanov Evgenii
Government of the Novgorod Region
Deputy Chairman
Bratchikov Alexander
Pskov City Administration
Head
Vasilyev Vladimir
Vyborg District Administration
Chairman of the Committee of Internal Policy and International Relations
Gerasimov Andrei
State Geological Unitary Enterprise "Specialized Firm" Mineral"
deputy director
Goloborodko Andrei
Vyborg District Administration
Deputy head of Administration
Grinchel Boris
Institute for socio-economic problems of Russian academy of sciences
Principal research scientist
Davydchenko Irina
Mayor Office of Cherepovets
Deputy Head of the Economic Policy Department, Head of the Economy and Strategic Planning Unit
Danilova Larisa
Institute of Maritime Spatial Planning Ermak Northwest
Deputy Director
Elokhova Yulia
Statera Veris LLC
Business Development Manager
Zhigalova Olga
Strategic Planning Department of the Vologda Region
Deputy Head
Zhikharevich Boris
ICSER Leontief Centre
Director of Resource Centre on Strategic Planning
Zaitseva Irina
Vyborg District Administration
Head of Cross-Border Co-Operation Sector
Zatravkina Polina
State Geological Unitary Enterprise "Specialized Firm" Mineral"
Leading Specialist
Kanash Irina
Committee on Economic Development of Murmansk City Administration
Chairman
Karelina Irina
ICSER Leontief Centre
Director-General
Kobyz Kristina
Pskov City Administration
Chairwoman of the Committee for Cross-Border Cooperation and Tourism
Koltsov Alexander
State Geological Unitary Enterprise "Specialized Firm" Mineral"
deputy director
Konstantinov
Permanent Mission of the Republic of Sakha (Yakutia) under the President of the Russian Federation
Chief Adviser of the Permanent Mission of the Republic of Sakha (Yakutia) under the President of the Russian Federation
Korabelnirov Aleksey
Government of St.Petersburg FINANCE COMMITTEE OF ST.PETERSBURG
Chairma of the Finance Committee
Kotyuk Natalia
Ministry of Economic Development of the Republic of Komi
Head of strategic planning
Kravtsov jury
Permanent Mission of the Republic of Sakha (Yakutia) under the President of the Russian Federation
Deputy Permanent Representative of the Republic of Sakha (Yakutia) under the President of the Russian Federation
Kudrina Anna
State Geological Unitary Enterprise "Specialized Firm" Mineral"
Head Of Russian-Finnish Еnvironmental Training Сenter
Kukuruzova Nina
Civic Chamber of Saint-Petersburg
Chairperson
Labazanova Rimma
National Research University "Higher School of Economics" in Saint Petersburg
specialist
Lappo Andrei
Institute of Maritime Spatial Planning Ermak Northwest
Director
Limonov Leonid
ICSER Leontief Centre
Director-Coordinator Research Progammes
Litvinenko Vasily
State Geological Unitary Enterprise "Specialized Firm" Mineral"
Associate Director of Foreign Affairs
Makeenko Svetlana
Ministry of economic development of the Murmansk region
Head of strategic planning and implementation of state policy in the Arctic
Materkova Nonna
Creative Practices Foundation
Founder
Milenina Era
Institute of Maritime Spatial Planning Ermak Northwest
Director for Science
Orlov Igor
Government of the Arkhangelsk Region
Governor
Petrov Eugene
Permanent Mission of the Republic of Sakha (Yakutia) under the President of the Russian Federation
Chief Adviser of the Permanent Mission of the Republic of Sakha (Yakutia) under the President of the Russian Federation
Ponomareva Svetlana
Strategic Planning Department of the Vologda Region
Head
Savenkova Galina
State Geological Unitary Enterprise "Specialized Firm" Mineral"
Leading Hydrogeologist
Sadovnikova Elena
Independent expert
Expert on International Issues of Regional Development
Semenova Margarita
State Geological Unitary Enterprise "Specialized Firm" Mineral"
Lead Economist
Titova Tatyana
Mayor Office of Cherepovets
Head of Economic Policy Department
Tomilina Olga
State Geological Unitary Enterprise "Specialized Firm" Mineral"
Leading specialist
Philippov Nikolay
State Geological Unitary Enterprise "Specialized Firm" Mineral"
Director
Fomin Peter
Vyborg District Administration
Head of the Department of Tourism
Chaplinskaya Valentina
CBC South-East Finland - Russia, Branch Office in SPb
Project expert
Chistiakova Nataliia
Institute for Problems of Regional Economics RAS
Senior Researcher
Shchukin Denis
Creative Practices Foundation
Director
Iakimenko Olga
ICSER Leontief Centre
Head of Internet Projects and Marketing Communications
Yalov Dmitry
Government of the Leningrad Region
Deputy Chairman of the Government, Chairman of the Committee for Economic Development and Investment Activity

5. Southern Federal District of the Russian Federation

Abdullaev Rustam
Regional Information and Analytical Centre
Director
Blank Ljudmila
Ministry of Economic Development of the Crimea Republic
deputy Minister
Grishin Nikolay
Architectural bureau "GOR-PROJECT"
Chief Engineer
Ipatov Konstantin
Ministry of Economic Development of the Crimea Republic
Head of Department of Strategic Development
Ishchenko Alexander
Legislative Assembly of Rostov Region
Chairman of the Legislative Assembly of the Rostov region
Kostenko Irina
Ministry of Economic Development of the Rostov Region
Specialist-expert analysis of the effectiveness of the activities of the executive bodies of the Office of strategic planning
Sirota Svetlana
Ministry of Economic Development of the Crimea Republic
deputy Minister
Shehovcov Roman
Ministry of Economic Development of the Rostov Region
Vice minister

6. Volga Federal District of the Russian Federation

Abdullin Timur
Ministry of Economic Development, Industrial Policy and Trade of the Orenburg Region
Head of the Strategic Development Department
Grechuhin Pavel
Administration of the Balakovo municipal district of Saratov region
Deputy Head of Administration
Guseva Olga
The Government of Nizhny Novgorod region
Director of the Department of International Relations
Eremina Alevtina
Ministry of economic development and investments of Nizhny Novgorod region
Deputy Minister
Zdorova Elena
Ministry of Economic Development, Industrial Policy and Trade of the Orenburg Region
Deputy Minister
Konyashin Andrey
Administration of the municipality "Zavyalovsky district"
Head of the municipality "Zavyalovsky district"
Norenkov Igor
Ministry of economic development and investments of Nizhny Novgorod region
Minister
Tsybatov Vladimir
Samara State Economic University
professor
Shvakova Yulia
Ministry of Economic Development of the Saratov Region
Minister

7. Urals Federal District of the Russian Federation

Andrus Marina
Government of Sverdlovsk region
Advisor to the Deputy Governor
Antipin Ivan
Ural State University of economics
Associate professor
Akhunova Marina
Department of economy of Tyumen region
Head of the sector of performance evaluation of state and municipal authorities
Bondar Mikhail
Department of economy of Tyumen region
Head of forecasting and analysis Department
Vysokinskiy Aleksandr
Government of Sverdlovsk region
Deputy Governor
Gerasimova Valentina
Department of economy of Tyumen region
Head of the sector of economy of services and demography
Koryukov Andrey
Ekaterinburg City Administration
Deputy Head of the Administration for Strategic Planning, Economic Matters and Finances
Pryadein Aleksey
Ekaterinburg City Administration
Head of the Department of Economics
Shapoval Marina
Permanent Delegation of the Chelyabinsk Region to the Government of the Russian Federation
Consultant
Yuzhakova Tatiana
Department of economy of Tyumen region
Deputy Director

8. Siberian Federal District of the Russian Federation

Bureev Boris
Сity administration of Novosibirsk
First Deputy Mayor
Bukharova Evgenyia
Economy, Management and Environmental Study Institute, Siberian Federal University
Director
Vitkovskaya Liudmila
Economy, Management and Environmental Study Institute, Siberian Federal University
Deputy Director
Dubrovina Еlena
Administration of the Tomsk Region
Deputy Head of the Department of Economics
Levashev Alexey
Irkutsk National Research Technical University
Technical Director of the Scientific Research Transportation Laboratory
Lizunova Irina
Ministry of Economy of the Trans-Baikal Region
the First Deputy Minister of Economic Development of Zabaykalsky Krai
Parfenova Olga
Administration of the Omsk city
Director of City Economic Policy Department of Administration of the city of Omsk
Plaksina Victoria
Administration of the Omsk city
Deputy Head of Division
Salnikova Natalia
Сity administration of Novosibirsk
Deputy Head of Strategic Planning and Forecasting Department, Office of Economic Analysis and Forecasting
Utkina Larisa
Сity administration of Novosibirsk
Head of the Department of economy and strategic planning
Fadina Oksana
Administration of the Omsk city
Mayor
Ferova Irina
Siberian Federal University
Head of Department of Finance

9. Far-East Federal District of the Russian Federation

Abramov Sergey
Duma of the Magadan Region
Chairman
Korostelev Dmitry
Ministry of Economic Development and Trade of Kamchatka Region
Minister
Sereda Amrtatjuti
V. I. Il’ichev Pacific Oceanological Institute, Far Eastern Branch, Russian Academy of Sciences
Leading specialist
Sokolov Vasiliy
Control and Accouning Chamber of the Magadan Region
Chairman
Torgovkina Tuyara
State Autonomous Institution "Strategic Research Center of The Republic of Sakha (Yakutia)"
Deputy Head
Filippova Julia
State Autonomous Institution "Strategic Research Center of The Republic of Sakha (Yakutia)"
Head of the Sector of Macroeconomic Forecasting and Strategic Planning

10. North-Caucasian Federal District of the Russian Federation

Tagaev Sultan
Ministry of Finance of the Chechen Republic
Deputy Chairman of the Government - Minister of Finance

11. Foreign participants and Representatives of International Organizations

Эбнер Стефан
Austrian Economic Chamber
Директор
Георгиадис Джорж
ОРГАНИЗАЦИЯ ОБЪЕДИНЕННЫХ НАЦИЙ
СЛУЖАЩИЙ ОБЪЕДИНЕННЫХ НАЦИЙ
Jala Idris
PEMANDU Associates
President and CEO of PEMANDU Associates
Mohd Adam Das Shahrizan Syawal
PEMANDU Associates
Senior Manager
Ngan Yue Pang
PEMANDU Associates
Datin Sri
Розенштеине Инта
Заместитель директора Департамента развития и финансового планирования
Salleh Izzana
PEMANDU Associates
Vice President
Starink Reinier
PEMANDU Associates
Executive Vice President
Tan Chris
PEMANDU Associates
Managing Director of PEMANDU Rus LLC
Teoh Zehan
PEMANDU Associates
Senior Vice President
Вэйдерманн Херберт
Fahrschule Mariahilf
предприниматель/владелец
Вэйдерманн Джулия
Fahrschule Mariahilf
Ассистент
Вэйдерманн Магдалена
Fahrschule Mariahilf
Ассистент
Bazegsky Dmitry
KARELIA CBC PROGRAMME
Head of the Branch Office in Petrozavodsk
Boettger Christian
A+S Transproekt
Development Director
Bunchuk Mikhail
World Bank
Coordinator of Regional Work in the Russian Federation
Vamberg Henriette
Gehl Architects
Director, Architect MAA
Vorotovic Vladimir
PTV GROUP
Head of New Mobility Solutions
Voege Tom
The International Transport Forum
Policy Analyst
Guillermo Ramirez Martin
Association of European Border Regions (AEBR)
Secretary General
Guimaraens Dinah
University Federal Fluminense
Associate Professor of Architecture and Urbanism
Dvorzhetskaya Anna
PEMANDU Associates
Analyst
Dejeant-Pons Maguelonne
Council of Europe
Executive Secretary of the European Landscape Convention
Deponte Diego
Systematica
Partner, Director, MSc(Eng)
Gilbert Perrin
European Greenways Association
Member of the Steering Committee
Yoshitsugu Hayashi
Institute of Science and Technology Research,Chubu University
Professor
Carsten Oliver
Institute for Transport Studies
Professor
Leonova Tatyana
World Bank
Advisor on regional development issues
Moreta Richard
Richard’s Architecture+Design
CEO
Nagayivska Daria
GFGZ
Member of the Board
Aarhus Inge
Environment Lillehammer - Lillehammer miljø
Director
Pankin Dmitry
Black Sea Trade and Development Bank
President
Sivkov Boleslav
PTV GROUP
Technical Project Manager Modelling
Sijats Janis
Latvian Greenways Association
Project Manager
Tikhonov Konstantin
A+S Transproekt
Deputy General Director
Furu Gunnar Olav
Municipality of Sunndal
Planning Advisor
Schwetsov Wladimir
A+S Transproekt
CEO
Schmid Florian
GFGZ
President
Yakupov Linar
PEMANDU Associates
Government Affairs Director of PEMANDU Rus LLC

XVII All-Russia Forum of Strategic Planning Leaders ©